Bezpieczeństwo pracownika biurowego

Praca biurowa zdecydowanie nie kojarzy się z zagrożeniami, zwłaszcza jeśli porównamy ją do budownictwa, czy rolnictwa. Wbrew pozorom zagrożenia jednak istnieją, a ograniczyć je może odpowiednia organizacja i właściwe zaaranżowanie stanowiska pracy.

Co to jest praca biurowa?

Kwestia bezpieczeństwa prac biurowych w pewnym stopniu pokrywa się z prawami i obowiązkami towarzyszącymi innym rodzajom prac. Dotyczy to m. in. zapewnienia regularnych szkoleń BHP, zapoznania pracownika z oceną ryzyka zawodowego czy też działań mających na celu profilaktyczną ochronę zdrowia. Jednocześnie warto zauważyć, że praca biurowa, chociaż na dobre weszła do naszego słownika, nie ma swojej definicji legalnej, a więc pozwalającej zaliczyć konkretne zadania wykonywane przez pracowników do pracy biurowej. Określenie to ma więc szeroki zakres i obejmuje zarówno mało skomplikowane czynności, np. wprowadzanie danych, jak i te wymagające większego zaangażowania intelektualnego, wśród których wymienić można m. in. programowanie, sporządzanie analiz czy projektowanie. Zazwyczaj jednak wiąże się ona z wymuszoną pozycją siedzącą, a ze względu na wykorzystanie komputera – również z obciążeniem wzroku.

Odpowiednie warunki

Zgodnie z obowiązującym prawem, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnianym przez siebie osobom odpowiednich warunków pracy. Składa się na to kilka czynników, a wśród nich wymienić można m. in. sprzęt komputerowy z monitorem w jak najmniejszym stopniu obciążającym narząd wzroku, krzesło i biurko, które nie powodują nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego czy właściwą wentylację w pomieszczeniu, gdzie wykonywane są prace biurowe. Na komfort pracy z całą pewnością ma wpływ również oświetlenie. Źle wybrany projekt, niewłaściwie rozmieszczone źródła światła, bądź też nie dostosowanie ich do warunków architektonicznych mogą prowadzić do efektu olśnienia, co stanowi dla wzroku duże obciążenie. Istotne jest również, aby natężenie światła nie było za mocne, ani zbyt słabe – zarówno za mały, jak i za duży kontrast pomiędzy światłem emitowanym przez ekran monitora, a otoczeniem także męczy wzrok. W związku z wymienionymi wyżej zagrożeniami, pracodawca powinien w taki sposób przydzielać obowiązki, aby pracownicy mogli łączyć pracę przed monitorem z pracami wykonywanymi w innej pozycji ciała i nie obciążającej wzroku, bądź też zapewnić zatrudnionym co najmniej 5 minut przerwy wliczanej w czas pracy po każdej godzinie spędzonej przed monitorem.

Ochrona przeciwpożarowa

Kwestie bezpieczeństwa pożarowego to kolejne ważne zagadnienie związane z pracą biurową. Dobrej jakości czujki dymu i ciepła od renomowanych producentów, jak np. firma Awex, gaśnice proszkowe przeznaczone do gaszenia urządzeń elektrycznych, czy odpowiednie oznaczenie drogi ewakuacyjnej, to rozwiązania pozwalające ograniczyć liczbę ofiar i poszkodowanych w razie pożaru. Należy bowiem pamiętać, że palące się obudowy z tworzywa sztucznego emitują szkodliwy dla zdrowia dym. Odpowiednie zabezpieczenia są więc w biurach niezbędne.

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Biznes,

Komentarze (0)