W jaki sposób można wyjść z długów?

Posiadanie długu jest nie tylko uciążliwe, ale powoduje, że życie dłużnika staje się stresujące i niepewne. Toteż bardzo istotne jest wykonanie pewnych kroków mających na celu jak najszybsze pozbycie się zadłużenia. Na szczęście istnieje kilka prawnych rozwiązań, pozwalających na rozpoczęcie nowego życia bez długów.

Metody na wyjście z długu

Dług wpływa na życie całej rodziny i może skutecznie zniszczyć relacje rodzinne oraz znacząco pogorszyć stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest to, aby stanąć na własnych nogach i ruszyć naprzód bez obciążenia finansowego, pozostającego ciągle gdzieś z tyłu głowy. Najważniejsze jest chcieć i nie jest to puste wyrażenie, gdyż podejmując próbę działania, można natrafić na wiele pomocnych rozwiązań, które oferuje polskie prawo. I wbrew pozorom dotyczy to również osób, niemających własnych środków finansowych, umożliwiających spłatę długu. Jeszcze więcej szczegółowych informacji na temat wychodzenia z długów znajdziesz na stronie internetowej https://wyzerujdlugi.pl/blog/jak-wyjsc-z-dlugow/.

Umorzenie długu

Jednym z rozwiązań powszechnie dostępnych jest złożenie wniosku o umorzenie długu. Każdy dłużnik ma do tego prawo, choć oczywiście nie zawsze zostaje on pozytywnie rozpatrzony. Większą szansę na akceptację wniosku można zyskać wtedy, gdy zostanie on poprawnie napisany. Trzeba pamiętać także o tym, aby zgromadzić odpowiednią dokumentację i załączyć ją do pisma. Nie zawsze dochodzi do całkowitego umorzenia i alternatywą staje się wtedy umorzenie częściowe.

Co powinno znaleźć się na wniosku o umorzenie długu?

Najważniejsze jest to, aby poprawnie napisać swoje i wierzyciela dane, miejscowość oraz datę złożenia wniosku. Następnie należy przejść do konkretów, czyli umieścić tytuł oraz wytłumaczenie, czego dokładnie dotyczy pismo i na jakiej podstawie wnioskuje się o umorzenie zadłużenia. Tak naprawdę im więcej szczegółów na temat wysokości długo, sytuacji finansowej czy rodzinnej, zostanie umieszczonych tym lepiej. Konieczna jest również umotywowanie prośby. Dobrym pomysłem może być udowodnienie, że przez jakiś okres spłata odbywała się zgodnie z umową. Następnie powinny być wypisane wszystkie załączniki, które również zostaną przedstawione wierzycielowi. Nie można zapomnieć również o czytelnym podpisie.

Ogłoś upadłość konsumencką

Innym rozwiązaniem jest możliwość ogłoszenia upadłości przez konsumenta. Konieczne wtedy będzie również złożenie wniosku, jednak tym razem do sądu. Niezbędne stanie się podparcie tego złą sytuacją finansową, a często nawet innymi niekorzystnymi okolicznościami. Nawet mimo braku ograniczeń związanych z możliwością ogłoszenia upadłości, sąd może zaakceptować wniosek lub go odrzucić. Samo pozytywne rozpatrzenie nie jest jeszcze jednoznaczne z ogłoszeniem upadłości, gdyż wtedy rozpoczyna się dopiero odpowiednie postępowanie, na którego końcu może, ale nie musi dojść do ostatecznego ogłoszenia upadłości.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przedsiębiorcy również mają możliwość zgłoszenia bankructwa poprzez upadłość konsumencka.

 

Artykuł zewnętrzny

Kategorie: Lifestyle,

Komentarze (0)