Konsolidacja kredytów – czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach duża część społeczeństwa ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Nagromadzenie kredytów sprawia, że ciężko jest nad wszystkim zapanować, zwłaszcza jeśli są one pozaciągane w różnych bankach i każda rata ma wyznaczony inny termin płatności. Nieprzemyślane zakupy często przewyższają nasze możliwości finansowe. Ludzie zaciągają kolejne kredyty na spłatę poprzednich, przez co wpadają w pętlę zadłużenia. W takiej sytuacji pomocny może okazać się kredyt konsolidacyjny. Dowiedzmy się co to takiego jest.

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Konsolidacja to nic innego jak połączenie dotychczasowych zobowiązań w jeden kredyt o wydłużonym okresie spłaty. Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania nowa rata jest niższa niż suma poszczególnych przed konsolidacją. Dodatkowym ułatwieniem jest również to, że zamiast spłacać wiele rat w różnych bankach i terminach, płacimy jedną w jednym banku i dogodnym dla nas dniu. Nie zapominajmy o tym, że konsolidacja to jeden z produktów na których bank musi zarobić. Ostatecznie taki kredyt będzie nas kosztować więcej, ale obniżenie raty miesięcznej może znacznie pomóc w odbudowie budżetu domowego.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne zostały stworzone z myślą o osobach, które przestały dawać sobie radę ze spłatą zaciągniętych pożyczek. Często przez brak środków finansowych ale również przez zbyt dużą ilość zobowiązań. Spłata tylu rat w różnych bankach i terminach przy natłoku codziennych spraw, może być kłopotliwa. Zaciąganie kolejnego kredytu na spłatę poprzednich może wpędzić w pętlę zadłużenia, jednak w przypadku braku oszczędności i perspektyw na szybką poprawę naszych finansów, konsolidacja może okazać się jedynym wyjściem.

Kredytu konsolidacyjnego nie należy zaciągać pochopnie. Przed taką decyzją powinno się dokładnie przeanalizować swoje dotychczasowe zobowiązania i ocenić, czy konsolidacja nam się opłaci. Pamiętajmy o tym, że bank udzielając takiego kredytu na pewno naliczy nam prowizję i być może będzie wymagał wykupienia ubezpieczenia. Często jednak bywa, że konsolidacja to ostatnia deska ratunku przed bankructwem. Warto więc skorzystać z niej zanim zaczniemy zalegać ze spłatami, a bank straci do nas zaufanie.

Przed wyborem oferty konsolidacji polecamy sprawdzić porównanie kredytów konsolidacyjnych.

Materiał partnera zewnętrznego

Kategorie: Prawo i podatki,

Komentarze (0)