Jakie warunki musisz spełniać aby otrzymać kredyt na oświadczenie?

Procedury bankowe zawsze wymagają od klienta przedstawienia swojej zdolności kredytowej. Zwykle jest to jedna z najmniej komfortowych formalności. Sporządzenie zaświadczenia o zarobkach wiąże się z koniecznością poinformowania pracodawcy o pożyczce, co może prowadzić do niezręcznych sytuacji

Część banków, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwia jednak przedstawienie zdolności kredytowej bez zaświadczenia z zakładu pracy. Pożyczki takie udzielane są na oświadczenie. Na czym polegają i jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać?

Kredyt na oświadczenie to produkt, który do minimum ogranicza formalności. Aby go zaciągnąć, wystarczy dowód osobisty, deklaracja zarobków (dane te oświadczamy samodzielnie na druku stworzonym przez bank) oraz wniosek o przyznanie kredytu. Na podstawie tych dokumentów, gotówkę możemy otrzymać nawet tego samego dnia. Najczęściej wszystkie formalności ograniczają się do jednorazowej wizyty w oddziale banku.

Produkt, jakim jest kredyt na oświadczenie, najczęściej kierowany jest do określonej grupy klientów. Banki najchętniej udzielają go osobom, które posiadają w ich placówce aktywny rachunek. Właściciele kont w innych bankach mogą być poproszeni o przedstawienie wyciągu z rachunku lub kopii umowy o pracę. Nie jest to jednak standard – w części instytucji kredyt na oświadczenie można otrzymać jedynie na podstawie podstawowych dokumentów.

Uzyskanie kredytu na oświadczenie może być łatwiejsze, kiedy wykazywane zarobki są na stałym poziomie. Kwoty wynagrodzeń, które znacznie wahają się z miesiąca na miesiąc, mogą być przeszkodą w udzieleniu pożyczki. W takim wypadku konieczne może okazać się dostarczenie zaświadczenia o wysokości pensji od pracodawcy.

Oświadczenie o zarobkach stosowane jest zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Zasady przyznawania pożyczek w tych dwóch wypadkach są zbliżone. Aby ubiegać się o kredyt dla firm, należy zadeklarować wysokość dochodów firmy. Podobnie jak w przypadku klientów indywidualnych, niektóre banki mogą wymagać wyciągu z konta – tym razem firmowego (o ile rachunek nie jest prowadzony w tym samym banku, w którym staramy się o pożyczkę). Kredyt dla firm, udzielany na podstawie oświadczenia, może osiągać wysokość nawet kilkuset tysięcy złotych.

Warto pamiętać, że możliwość samodzielnego poświadczenia swoich zarobków nie równa się przyzwoleniu na poświadczanie nieprawdy. Należy być świadomym tego, że bank ma prawo do potwierdzenia miejsca zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia z pracodawcą klienta. Przedstawienie informacji niezgodnych z prawdą pociąga za sobą odpowiedzialność prawną.

Kredyt na oświadczenie, ze względu na ograniczone do minimum formalności jest szybkim i komfortowym sposobem na zasilenie osobistego lub firmowego budżetu. Przed podjęciem decyzji o jego zaciągnięciu warto porównać oferty różnych banków oraz instytucji bankowych i wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję.

Artykuł sponsorowany

Kategorie: Prawo i podatki,

Komentarze (0)