Pożyczki pod zastaw nieruchomości: najczęściej spotykane stereotypy

Pożyczki pod zastaw nieruchomości to w polskich realiach ekonomicznych produkt nadal cieszący się stosunkowo niewielką popularnością wśród konsumentów. Specjaliści są zgodni, że można wymienić co najmniej dwie najważniejsze przyczyny tego stanu rzeczy.

Pierwszą z nich jest po prostu brak rzetelnej, merytorycznej i adekwatnej w stosunku do faktów wiedzy na temat tego, czym tak naprawdę są oraz w jaki sposób działają pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania. Druga przyczyna to z kolei spora liczba różnego rodzaju mitów, przekłamań oraz stereotypów związanych z produktami pożyczkowymi tego rodzaju.

Jakie są najczęściej spotykane stereotypy dotyczące takich usług, jak pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania? W jaki sposób owe stereotypy odnoszą się do rzeczywistego stanu rzeczy? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości: najczęściej spotykane stereotypy

Bazując na różnego rodzaju danych można wymienić co najmniej kilka najbardziej popularnych oraz najczęściej spotykanych mitów i stereotypów na temat takich produktów pożyczkowych, jak szeroko rozumiane pożyczki pod zastaw. Oto one.

1. Pożyczki pod zastaw są ryzykowne

W tym przypadku możemy uznać, że zacytowane przekonanie ma uzasadnienie psychologiczne. W końcu, klient decydujący się na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw posiadanego przez siebie domu lub mieszkania rzeczywiście niejako 'stawia na szali" swoją nieruchomość. Tym niemniej, rzekoma "ryzykowność" pożyczek pod zastaw jest jedynie pozorem. Pożyczki tego rodzaju charakteryzują się znacznie bardziej atrakcyjnymi warunkami finansowymi, niż standardowe rodzaj usług pożyczkowych. Można więc zaobserwować bardzo widoczne różnice w zakresie takich parametrów, jak wysokość oprocentowania, długość okresu spłaty czy maksymalna wysokość pożyczki. Praktyka również przeczy stereotypowi o ryzykowności pożyczek pod zastaw: fakty dowodzą, że klienci decydujący się na ten wariant produktów pożyczkowych nie tylko znacząco redukują koszty związane z zadłużeniem, ale również znacznie rzadziej popadają w tak zwaną spiralę długów lub doświadczają problemów z terminową spłatą zaciągniętego zobowiązania.

2. Banki i firmy pożyczkowe robią wszystko, aby odebrać klientowi nieruchomość

To kolejny często spotykany mit na temat takich rozwiązań, jak pożyczki pod zastaw. W rzeczywistości, rzetelnemu pożyczkodawcy w żaden sposób nie zależy na tym, aby pozbawić klienta jego domu lub mieszkania. Powód? Przede wszystkim, jest to skomplikowane od strony formalnej a także długotrwałe. Po drugie, w ten sposób pożyczkodawca pogarsza swoją renomę. Oczywiście, należy uważnie czytać podpisywaną umowę a przed wyborem pożyczkodawcy dokładnie sprawdzić jego status. W przypadku firm pożyczkowych pomocna będzie tutaj baza danych znana jako Krajowy Rejestr Firm Pożyczkowych, w której znajdują się wszystkie legalnie działające na polskim rynku firmy pożyczkowe.

3. Pożyczki pod zastaw to produkt przeznaczony jedynie dla osób z problemami

To kolejny mit. Rzeczywiście, ze względu na swoje atrakcyjne oprocentowanie a, co za tym idzie, możliwość znaczącej redukcji kosztów zadłużenia, takie rozwiązania, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości są szczególnie polecane konsumentom mającym problemy finansowe. Jednak również klienci będący w dobrej sytuacji powinni rozważyć ten wariant produktów pożyczkowych: różnice w wysokości oprocentowania pomiędzy pożyczkami pod zastaw a innymi rodzajami pożyczek są naprawdę znaczące i nierzadko pozwalają zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie na samych kosztach obsługi długu. Pożyczając pod zastaw można również znacząco wydłużyć okres trwania pożyczki a także jej maksymalną wysokość.

Kategorie: Prawo i podatki,

Komentarze (0)