Jak skutecznie odkamienić czajnik elektryczny?

Regularne odkamienianie czajnika elektrycznego nie tylko poprawia jakość wody i jej walory smakowe, ale wpływa również na sprawność i bezawaryjność urządzenia. Jak skutecznie odkamienić czajnik elektryczny?

Czajniki elektryczne ulegają stopniowemu zakamienieniu z powodu osadu, który występuje w wodzie z kranu. W zależności od tego, jaki jest stopień twardości wody, czajniki elektryczne mogą wymagać czyszczenia na przykład raz na miesiąc lub z zupełnie inną częstotliwością. Jeśli woda z kranu nie zachwyca wysoką jakością, warto rozważyć domowe sposoby jej dodatkowego filtrowania. Jedna z najpopularniejszych metod oczyszczania wody to korzystanie z filtrów dzbankowych. W ten prosty sposób, niewielkim kosztem można ograniczyć tempo, w jakim kamień osadza się w czajniku.

Jak czyścić czajniki elektryczne z osadu kamiennego?

Regularne czyszczenie wnętrza czajnika można przeprowadzać na dwa sposoby. Jednym z nich jest zakup odpowiednich specyfików chemicznych, które następnie rozpuszcza się w wodzie, doprowadza do wrzenia i wylewa. To działanie jest szybkie i bezproblemowe. Środki do odkamieniania czajnika są zazwyczaj dostępne w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie, w formie tabletek lub płynu. To substancje chemiczne, które mogą powodować podrażnienia skóry, dlatego podczas ich stosowania należy zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej do odkamieniania czajnika elektrycznego wystarczy jedna saszetka odkamieniacza lub odpowiednia porcja płynu. Specyfiki te po zmieszaniu z wodą mogą wymagać pozostawienia na jakiś czas w naczyniu lub zagotowania (dokładny wzór postępowania znajduje się na opakowaniu wybranego środka chemicznego). Kluczową kwestią jest oczyszczenie naczynia po zastosowaniu tej substancji. Specyfiki do odkamieniania czajników elektrycznych są niebezpieczne dla zdrowia, dlatego naczynie należy kilkakrotnie przepłukać pod bieżącą wodą zanim znów zaczniemy z niego korzystać.

Jeśli nie chemię, to co innego można wykorzystać do oczyszczenia czajnika elektrycznego z kamienia?

Wiele osób unika stosowania chemicznych środków czyszczących, szczególnie w odniesieniu do urządzeń użytkowanych w kuchni, które mają kontakt z żywnością i wodą pitną. Może być to podyktowane troską o zdrowie domowników, o ograniczenie substancji drażniących i alergenów oraz troską o środowisko – takie specyfiki nie są całkowicie obojętne dla przyrody. Na szczęście istnieją inne metody na oczyszczenie czajnika z osadu kamiennego.

Najpopularniejszą metodą na pozbycie się kamienia z czajnika bez używania kupnych środków chemicznych jest zastosowanie zwykłego octu. Wystarczy zagotować wodę z octem (proporcje 1:4 lub 1:3) w czajniku i zostawić na jakiś czas, potem wylać, przepłukać czajnik i gotowe. Mankamentem tej metody jest nieprzyjemny zapach gorącego octu, ale zaraz po wylaniu go z czajnika i przepłukaniu, aromat zanika. Przy stosowaniu tej metody odkamieniania czajnika elektrycznego należy uważać, by nie nalać za dużo octu i wody. Podczas gotowania ocet, woda i osad kamienny delikatnie się pienią – jeśli nalejemy za dużo wody i octu, całość może nawet wylać się z czajnika przez dziubek.

Skuteczne odkamienianie czajnika pomaga tylko na jakiś czas. Pozbycie się uciążliwego osadu sprawia, że herbata znów smakuje lepiej, a na dnie szklanki nie zbiera się kamienny „piasek”. Jeśli jednak problem stale nawraca i już po kilkunastu dniach w czajniku znów zbiera się kamień, warto pomyśleć o zastosowaniu dodatkowej metody filtracji wody, która ograniczy ten problem i sprawi, że odkamienianie będzie można przeprowadzać tylko sporadycznie.

Materiał partnera zewnętrznego

Kategorie: Ciekawostki,

Komentarze (0)