Oświetlenie zewnętrzne – dla uroku i bezpieczeństwa

            Domowy wystrój już dawno został zaplanowany i przygotowany. Teraz zostaje nam pomyśleć, w jaki sposób uzupełnić elewację. Niezbędne okazuje się być oświetlenie zewnętrzne. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo poruszania się na zewnątrz, odstrasza potencjalnych, nieproszonych gości, ale z drugiej strony ma za zadanie podkreślać piękno architektury domowej czy ogrodu.

Doskonale wyeksponowana elewacja

            Oświetlenie zewnętrzne sprawdza się w budynkach mieszkalnych, ale i obiektach użyteczności publicznej. Można je równie dobrze stosować pośród altan, czy innego rodzaju, małych obiektów znajdujących się na przydomowych terenach. Dbamy o nasze wnętrza, ale i pragniemy, by elewacja, architektura budynku, zaaranżowany teren, były spójne i harmonijne, a oświetlenie pomaga zadbać o to, wpływając również na komfort poruszania się na zewnątrz oraz tak ważne bezpieczeństwo.

            Po ogrodzie czy ścieżkach wiodących od bramy do domu lub garażu, nie poruszamy się tylko i wyłącznie za dnia. W jesienno-zimowych miesiącach do pracy wychodzimy bardzo wcześnie, gdy jeszcze jest ciemno. Wracamy zaś z pracy albo szkoły, rodzinnych wyjazdów i wycieczek, kiedy już zapada zmrok. Poruszanie się po ścieżkach i szukanie kluczy do bramy, garażu i drzwi wejściowych, zaczyna być kłopotliwe. Nieoświetlony zupełnie dom staje się także potencjalnym obiektem zainteresowań intruzów. Wzbudza podejrzenia, że nikogo nie ma na terenie, a stąd o krok do przykrych i kosztownych sytuacji. Na każdą z takich okoliczności przewidziane są różne rodzaje lamp zewnętrznych, której oferuje sklep z oświetleniem Lampy.it. Bez problemu można je dobrać w taki sposób, by poza funkcjami praktycznymi, stały się ozdobą.

Oświetlenie elewacji

            Oświetlenie elewacji powinno być spójne z architekturą budynku. Jeśli dom jest klasyczny czy bliższy stylistyce starodawnej, dobrze będą się sprawdzać zewnętrzne kinkiety. Nowoczesne elewacje świetnie komponują się z naświetlaczami lub lampami natynkowymi, o prostych formach, ale dających dużo wyrazistego światła. Domy, które są dalekie od budownictwa konwencjonalnego, bardzo często tworzone z zastosowaniem systemów inteligentnych, potrzebują dopełnienia w postaci minimalistycznych, bardzo nowoczesnych opraw zewnętrznych.

            Oświetlenie tego typu będzie spełniać funkcje użytkowe i dekoracyjne. To także ciekawy sposób na stworzenie przyjaznej atmosfery wokół basenu, tuż przy altanie, tarasie lub w miejscu wyznaczonym do relaksu, odpoczynku w pojedynkę czy ze znajomymi. Wieczorne odwiedziny gości lub chęć, by ze samym sobą spędzić trochę czasu, zyskują na wyjątkowym klimacie, przy subtelnym oświetleniu.

            Klasyczne i tradycyjne domy możemy oświetlać wspomnianymi kinkietami. Fantazyjne konstrukcje, delikatne linie, a do tego wąska wiązka światła, która oświetla wybrane fragmenty przestrzeni. Jest funkcjonalnie, ale i z zachowaniem pożądanej atmosfery. W elewację nowoczesnych budynków wtapiają się nowoczesne kinkiety, które mają proste i geometryczne formy, z nieruchomym źródłem światła, wiązką kierowaną i ku górze i ku dołowi. To sposób na dekorację i podkreślenie wyjątkowej architektury.

            Tę ważną rolę mogą spełniać również naświetlacze z ruchomymi źródłami światła, by precyzyjnie oświetlić wybrany obszar, a do tego rozjaśnić go mocną wiązką światła.

            Decydując się na lampy zewnętrzne należy pamiętać, by posiadały jak najwyższy parametr IP, określający wodoszczelność. Dzięki temu oświetlenie poradzi sobie z warunkach wilgotności, zmian temperatur i promieniowania słonecznego, za każdym razem czyniąc posesję dobrze oświetloną i bezpieczną. 

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Dom,

Komentarze (0)