Wszystko, co musisz wiedzieć na temat drugiego kredytu hipotecznego
Drugi kredyt hipoteczny to rozwiązanie, z którego korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne poszukujące źródła finansowania zakupu kolejnej nieruchomości. Jego uzyskanie jest możliwe, jednak najczęściej zdecydowanie trudniejsze niż za pierwszym razem. Każde zobowiązanie wpływa bowiem na zdolność kredytową. Dowiedz się nieco więcej na temat drugiego kredytu hipotecznego oraz tego, jak z niego skorzystać.
Ceny nieruchomości w Polsce dynamicznie rosną. W wielu przypadkach zaciągnięcie kredytu hipotecznego na ten cel jest jedynym dostępnym rozwiązaniem.
Czy można mieć dwa kredyty hipoteczne?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale pod warunkiem spełniania określonych wymogów. Przede wszystkim pierwsze zobowiązanie musi być spłacane zgodnie z harmonogramem. Nie można więc mieć żadnych opóźnień, gdyż w takim przypadku wzrasta ryzyko otrzymania odmownej decyzji. Drugim warunkiem, który musi spełniać kredytobiorca, jest także odpowiednia zdolność kredytowa. Bez niej pożyczenie określonej kwoty nie jest możliwe. Jeśli więc już za pierwszym razem miałeś problem z uzyskaniem kredytu ze względu na nieodpowiednią historię lub zdolność, to także za drugim razem musisz liczyć się z odmową.
Jak banki przyznają drugi kredyt hipoteczny?
W tym przypadku stosowane są takie same zasady, jak przy pierwszym kredycie. Oznacza to, że bank sprawdzi, jak będzie wyglądała sytuacja finansowa klienta po odliczeniu kosztów życia oraz rat obu zobowiązań od osiąganych dochodów. Pozostałe warunki, które bezwzględnie muszą zostać spełnione to:
- stałe dochody na odpowiednim poziomie,
- dobra historia kredytowa bez opóźnień w spłacie zobowiązań,
- wartość nieruchomości musi być wyższa niż kwota kredytu.
Bank dokładnie zweryfikuje sytuację finansową. Obowiązkiem osoby składającej wniosek jest poinformowanie o wcześniej zaciągniętym zobowiązaniu. Więcej cennych informacji znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/drugi-kredyt-hipoteczny/.
Czy warto zaciągnąć kolejny kredyt hipoteczny w tym samym banku, co poprzedni? Wszystko zależy od tego, jaka oferta zostanie Ci zaproponowana. Bardzo często banki oferują swoim stałym klientom korzystniejsze warunki finansowania, ale nie jest to regułą. Nie podejmuj więc pochopnej decyzji, tylko zapoznaj się z ofertami co najmniej kilku banków. Dzięki temu wybierzesz najlepszą propozycję.
Drugi kredyt hipoteczny a wkład własny – co musisz wiedzieć?
W przypadku drugiego kredytu hipotecznego wymagany jest wkład własny w takiej samej wysokości, jak przy pierwszym. Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego powinien on wynosić co najmniej 20% wartości nieruchomości. Istnieje jednak możliwość obniżenia go do 10% w przypadku zakupu odpowiedniego ubezpieczenia. Wiąże się to z wyższymi ratami.
Czy warto zdecydować się na drugi kredyt hipoteczny?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od tego, jaki jest powód chęci zaciągnięcia drugiego kredytu. Najczęściej kolejna nieruchomość ma być inwestycją przynoszącą dochody z najmu. To korzystne rozwiązanie pod warunkiem znalezienia solidnego najemcy, który będzie regularnie płacił czynsz. Środki finansowe otrzymane przez najemcę można przeznaczyć na spłatę rat.
Innym powodem, który sprawia, że warto rozważyć zaciągnięcie drugiego kredytu, jest chęć zmiany lokum. Może zdarzyć się, że jeszcze przed spłaceniem pierwszego zobowiązania będziesz planować przeniesienie np. do większego mieszkania. Dotychczasową nieruchomość możesz w takim przypadku przeznaczyć na wynajem lub sprzedaż.
Na drugi kredyt hipoteczny powinieneś zdecydować się wyłącznie wtedy, gdy będziesz mieć pewność, że Twoja sytuacja finansowa na to pozwoli. Weź pod uwagę nie tylko koszty związane z opłacaniem rat, ale również dodatkowe opłaty m.in. za wycenę nieruchomości czy wizytę u notariusza.
Gdzie szukać najlepszych ofert kolejnego kredytu hipotecznego?
Zdecydowanie najwygodniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora ofert kredytów hipotecznych, który znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Praktyczna porównywarka pozwoli Ci znaleźć propozycje różnych towarzystw i porównać je ze sobą bez konieczności odwiedzania każdej strony po kolei. To duża oszczędność czasu oraz pieniędzy. Dzięki kalkulatorowi uda Ci się znaleźć ofertę z najniższą Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania (RRSO), która jest wskaźnikiem określającym całkowite koszty udzielenia kredytu. Im niższe RRSO, tym mniej zapłacisz za pożyczenie określonej kwoty.
Zanim zdecydujesz się na kolejne zobowiązanie, weź pod uwagę to, czy nawet po podniesieniu stóp procentowych, od których zależą zmienne raty kredytu, będziesz w stanie je spłacać. Uwzględnij to, że w przyszłości Twoja sytuacja finansowa może ulec zarówno poprawie, jak i pogorszeniu. Podejdź więc z rozwagą do tej decyzji. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który przedstawi Ci wszystkie możliwe opcje.
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz