Księgowość online – nowoczesne rozwiązanie prowadzenia rozliczeń w firmie

Każde nowe przedsiębiorstwo staje przed koniecznością wyboru rodzaju księgowości. Oczywistym jest, że prowadzenie rozliczeń w firmie jest niezbędnym elementem biznesu. Przedsiębiorstwa mają do dyspozycji biura rachunkowe, własną księgowość, albo coraz bardzie popularną w ostatnim czasie księgowość online. E-księgowość jest nowatorskim rozwiązaniem, które pomaga w prowadzeniu firmy i sprawia, że procesy rozliczeniowe odbywają się sprawnie i bez większych problemów.

E-księgowość – co to takiego?

W zakres znaczeniowy pojęcia „księgowość online” wchodzą wszystkie narzędzia internetowe, które umożliwiają prowadzenie działu finansowego w firmie. Wspomniana usługa różni się nieco od zwykłych aplikacji używanych do rozliczeń. Firma otrzymuje oprogramowanie do e–księgowości w formie abonamentu. W skład oferty wchodzą nie tylko programy webowe, ale również permanentne wsparcie specjalistów z dziedziny księgowości, prawa, ubezpieczeń i podatków. Usługa księgowości online skierowana jest do mikro i małych firm, których księgowość opiera się o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, albo ryczałty ewidencyjne. Potencjalnymi odbiorcami e-księgowości jest około 90% podmiotów w sektorze MŚP.

Co wchodzi w skład e-księgowości?

Jak wspomniano, księgowość online jest zestawem różnych aplikacji, które łączą się ze sobą i pomagają w wykonywaniu codziennych obowiązków finansowych w przedsiębiorstwie. Profesjonalne serwisy oferujące usługę e-księgowości, proponują odbiorcom pakiet składający się m.in. z: programu do faktur, aplikacji przeznaczonej do prowadzenia czynności związanych z kadrami i płacami oraz magazynami i środkami trwałymi. Poza tym, w abonamencie znajdują się również: CRM, programy do księgowania VAT i PIT oraz moduły Kasa/Bank. Dodatkowo, usługa księgowości online bardzo często wyposażona jest w aplikacje zewnętrzne, które ułatwiają prowadzenie biznesu, jak np.: bankowość on-line, platforma e-commerce, system do samodzielnej windykacji i Google Calender. Tego rodzaju program do księgowości ma wiele zalet. Dzięki e-księgowości nie ma konieczności ciągłego śledzenia ewentualnych zmian w prawie i aktualizacji posiadanych programów. Tego rodzaju zabiegami zajmuje się właściciel serwisu oferującego usługę księgowości online. Poza tym, nie da się ukryć, że w porównaniu z biurem rachunkowych czy księgową w firmie, rozwiązanie online jest stosunkowo tanie. Miesięczny abonament za usługę wynosi około 33 zł. Za biuro rachunkowe właściciel musi zapłacić 150-200 zł, a pensja księgowej to wydatek rzędu 4500 zł za miesięcznie. Dla małych i średnich przedsiębiorstw kwestie finansowe są niezwykle istotne, dlatego wielu właścicieli rezygnuje z biur i księgowych na etacie, na rzecz oprogramowania IT. Dodatkowo, ogromną zaletą usługi w chmurze jest bezpieczeństwo danych. Właściciele serwisów oferujących e-księgowość korzystają z najwyższej jakości hostingów. Klienci są zobligowani do tworzenia kopii zapasowych danych. Poza tym, przechowywane informacje są szyfrowane, co ma podnieść poziom bezpieczeństwa.

E-księgowość, a biuro rachunkowe

Jak już wiadomo, miesięczny abonament za usługę księgowości online wynosi zazwyczaj nieco ponad 30 zł. Wielu właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw korzysta z biur rachunkowych. Według nich jest to dobre rozwiązanie, bo specjaliści z zewnątrz zajmą się rozwiązaniem wszystkich spraw związanych z procesami finansowymi w firmie. Trzeba jednak pamiętać, że znalezienie rzetelnego biura rachunkowego, wcale nie jest takie proste. Nierzadko zdarza się, że współpraca między partnerami się nie układa, co kosztuje zleceniodawcę wiele nerwów. W związku z tym, dobre i zaufane biuro nie będzie tanie. Najczęściej pracuje w nim kilka osób, które korzystają z profesjonalnego oprogramowania. Dokumenty przedsiębiorców są sprawdzane przez dwie osoby – młodszą i starszą księgową. Taki stan rzeczy składa się na ogólny koszt usług. Przed zatrudnieniem biura trzeba dokładnie sprawdzić jego rzetelność, a to wiąże się z kolejnym zadaniem do wykonania. Rozwiązaniem tych problemów jest korzystanie z księgowości online, która pozwala mieć kontrole nad wszystkimi kwestiami finansowymi w przedsiębiorstwie. E-księgowość doskonale sprawdza się, gdy mikro i małe firmy nie są w stanie zatrudnić księgowej na etacie. Warto pamiętać, że klienci korzystający z usługi w chmurze w każdej chwili mogą skorzystać z pomocy ekspertów.   

Artykuł zewnętrzny

Kategorie: Prawo i podatki,

Komentarze (0)