AGD do zabudowy czy wolnostojące?

Podczas zakupu urządzeń AGD, należy zastanowić się nie tylko nad ich możliwościami, ale również sposobem przygotowania i montażu. Decyzja ta będzie miała bowiem wpływ na aranżację całego pomieszczenia.

Jak to zazwyczaj w takich przypadkach bywa, wiele zależy do tego, czego tak naprawdę potrzebujemy i jaką specyfiką wyróżniają się naszego kuchnie, łazienki lub inne pomieszczenia, w których omawiany sprzęt jest montowany. Wszystko to pozwoli nam podjąć decyzję, czy lepszym wyborem okażą się modele do zabudowy czy może wolnostojące.

Chcąc ułatwić Wam nieco tę kwestię, postanowiliśmy pokrótce przeanalizować oba rozwiązania, a także wskazać ich wady, zalety oraz wskazać na możliwości, jakie zapewniają.

AGD wolnostojące

Zaczniemy do sprzętu, który nie wymaga zabudowy. Jego największą zaletą jest pewnego rodzaju swoboda konstrukcyjna. Zmywarki, kuchenki bądź piekarniki wolnostojące występują w wielu różnych wymiarach, które nie muszą być dopasowane do rodzaju zastosowanych szafek i innego omeblowania.

Dzięki temu nie musimy głowić się nad koniecznością wyszukania konkretnego sprzętu, pasującego co do centymetra. Wspomniana swoboda związana jest również z designem urządzeń. Są one tworzone w wielu różnych stylach, które możemy wyeksponować. Oczywiście nadal warto zadbać o to, aby zakupiony produkt był w jakiś sposób zgodny z wystrojem całego pomieszczenia, jednak z pewnością możemy cieszyć się większą swobodą aniżeli w przypadku modeli do zabudowy.

Nie można zapominać również o pewnego rodzaju mobilności urządzeń wolnostojących. Możemy zamontować je w dowolnym miejscu, bez obawy o konieczność wpasowania ich w meble. Wszystko to gwarantuje swobodę aranżacyjną. Samo podłączenie sprzętu jest dzięki temu znacznie prostsze i szybsze. 

Wolnostojące zmywarka, kuchenka czy też piekarnik pozwala również na znacznie łatwiejsze wykonanie naprawy w przypadku ewentualnej usterki wystarczy bowiem urządzenie odłączyć i wysunąć. Przy użyciu modeli do zabudowy jest to znacznie trudniejsze, ponieważ wymaga demontażu wielu elementów. To samo zresztą tyczy się czyszczenia.

AGD do zabudowy

Omówiliśmy już wszystkie mocne strony rozwiązań wolnostojących – teraz przyszła kolej na zestawy zabudowy. Warto w tym miejscu podkreślić, że niemal wszystkie sprzęty AGD występują w takich wariantach. Nieważne, czy jest to pralka, zmywarka czy kuchenka.

Dzięki takim sprzętom, jesteśmy w stanie uzyskać pewnego rodzaju spójność aranżacyjną. Zakupione urządzenie zostanie niejako zintegrowane z resztą elementów, dzięki czemu nie będzie się wyróżniało, psując tym samym cały design. Nie musimy więc martwić się doborem koloru obudowy czy też efektu połysku lub matowości. Możemy skupić się wyłącznie na możliwościach sprzętu, które są przecież najważniejsze.

Co ważne, zintegrowanie sprzętów z zabudową w wielu przypadkach pozwala na montaż ich na dowolnej wysokości, nie muszą bowiem stykać się z podłogą. Jest to istotne zwłaszcza podczas podłączania piekarników lub kuchenek mikrofalowych czy chociażby w przypadku rozłączania piekarnika z płytą grzewczą, na przykład indukcją. Możemy wszystko zamontować w taki sposób, aby korzystanie ze sprzętu było możliwe najłatwiejsze i najwydolniejsze. W ten sposób zyskujemy możliwości aranżacyjne, które nie istnieją w przypadku urządzeń wolnostojących.

Jeśli zdecydujemy się na sprzęt do zabudowy, nie musimy martwić się szczelinami między poszczególnymi urządzenia. Nad wszystkim może bowiem górować jednolity blat, które nie tylko uchroni nas przed zalegającymi zanieczyszczeniami, ale również zapewni sporą przestrzeń roboczą, którą docenimy podczas przyrządzania posiłków.

Co wybrać?

Jeśli zależy nam na swobodzie montażu i nie przykładami większej wagi do spójności wszystkich elementów znajdujących się w pomieszczeniu, możemy zdecydować się na modele wolnostojące, które charakteryzują się łatwym montażem i czyszczeniem.

Sprzęt do zabudowy okaże się doskonałym wyborem dla osób szukających jednego, spójnego designu, a także dla tych, którzy chcą zamontować sprzęty nie tylko na podłodze. Pamiętać należy jednak o tym, iż będzie to rozwiązanie kosztowniejsze, a także trudniejsze w realizacji.

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Dom,

Komentarze (0)