Lokaty walutowe - to warto wiedzieć

Lokata walutowa jest depozytem bankowym prowadzonym w polskim banku, jednak w innej niż polska walucie. Najpopularniejszymi lokatami walutowymi są lokaty w dolarach amerykańskich, euro i funtach brytyjskich. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty oraz jakie są zalety takiego produktu?

Jak działa lokata walutowa?

Mechanizm działania lokaty walutowej jest identyczny, jak w przypadku tradycyjnej lokaty złotówkowej. Środki finansowe są „zamrażane” zwykle na kilka lub kilkanaście miesięcy (w zależności od długości trwania lokaty), po okresie deponowania do kapitału dolicza się odsetki po ich opodatkowaniu, a wcześniejsze przerwanie depozytu może wiązać się jedynie z utratą samych odsetek.

Lokaty walutowe są z reguły oprocentowane niżej niż lokaty złotówkowe. Dlaczego? Wpływ na taką różnicę mają głównie o wiele niższe stopy procentowe banków centralnych w Europie czy USA w relacji do stóp NBP ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Należy również pamiętać, że lokata walutowa niesie ze sobą pewne ryzyko, wynikające ze zmiany kursów walut. W okresie kiedy wartość złotego rośnie w stosunku do waluty lokaty – zwyczajnie możemy stracić. Trudno jednoznacznie wskazać ile, ponieważ zależy to ściśle od różnicy kursu danej pary walutowej. Z drugiej strony w przypadku osłabienia się złotego na lokacie walutowej możemy również dużo zyskać.

Szukasz lokaty dopasowanej do swoich potrzeb? Dowiedz się więcej.

Ile trwa lokata walutowa?

Lokata walutowa, podobnie jak lokata w złotówkach, może trwać – w zależności od oferty banku - od kilku do kilkunastu miesięcy. Warto pamiętać, że w przypadku wcześniejszego przerwania depozytu można stracić odsetki lub ich część (w zależności od oferty danego banku) .

Dla kogo lokata walutowa?

Lokata walutowa to doskonały sposób na ulokowanie pieniędzy dla osób, które zarabiają w walucie innej niż polska oraz dla klientów chcących ulokować część swoich oszczędności w walucie obcej.

Kredyt hipoteczny a lokata walutowa:

Jeśli spłacasz kredyt we frankach szwajcarskich, dobrym rozwiązaniem będzie założenie lokaty właśnie w tej walucie. Dzięki temu będziesz w stanie zminimalizować skutki wahań kursowych.

Jeśli kurs franka będzie rósł, rata kredytu będzie wyższa. Oprócz niej wzrośnie jednak także wartość depozytu, co pozwoli zmniejszyć ewentualne straty.

Materiał partnera zewnętrznego

Kategorie: Wiadomości,

Komentarze (0)