Bezpieczeństwo to podstawa dobrej pożyczki, czyli 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Pożyczka to poważne zobowiązanie finansowe - kiedy bierzemy od kogoś pieniądze, obiecujemy mu, że je oddamy, a przy okazji umawiamy się kiedy i ile. Nie inaczej jest, kiedy bierzemy pożyczkę w banku albo instytucji pozabankowej. Wzięcie pożyczki na dowód przez Internet zajmuje kwadrans, jednak nie należy być pochopnym w braniu takich pożyczek: łatwo dać się złapać w jakąś pułapkę i podpisać dokumenty, których nie podpisalibyśmy, gdybyśmy wiedzieli, co znaczą i co robią. Oto cztery wskazówki brania bezpiecznych pożyczek:

1. Kto oferuje pożyczkę? 

Zanim weźmiesz pożyczkę, zanim nawet zaczniesz podawać przedstawicielowi jakiejkolwiek firmy swoje dane osobowe, koniecznie sprawdź co to za firma. Nie musisz koniecznie zaglądać do sądowych rejestrów, ale poszukanie opinii w Internecie nie zaszkodzi. Być może na forach uda ci się dowiedzieć, że w przeszłości owa firma dodawała dziwne klauzule do umów i stosowała względem swoich klientów nieczyste zagrania? A może okaże się, że to nawet nie firma pożyczkowa, ale jakaś organizacja o charakterze przestępczym wyłudzająca dane i okradająca konta bankowe? Zanim weźmiesz pożyczkę, a nawet zanim zaczniesz to rozważać, dokładnie sprawdź, co to za firma, która tę pożyczkę oferuje. 

2. Jakie są kary za nieterminowe spłaty?

Każda umowa pożyczkowa powinna dokładnie określać, jakie sankcje grożą dłużnikowi, który zalega ze spłatą rat. Koniecznie sprawdź także tę część umowy - wiadomo, że nie planujesz zalegać z terminami, jednak lepiej dmuchać na zimne i mieć pewność, że jeśli zapomnisz o której racie nie okaże się, że firma może zająć cały twój majątek. W przypadku chwilówek nawet kilkudniowa zwłoka może oznaczać naliczenie horrendalnych odsetek - to przez podpisywanie umów z tego typu klauzulami ludzie wpadają w spirale długów, z których nie są w stanie się wygrzebać przez całe życie. 

3. Jakich chce informacji? 

Żeby udzielić pożyczki nie potrzeba dużo informacji. Jeśli chcemy wziąć pożyczkę w siedzibie firmy, wystarczy nam dowód osobisty, a jeśli chcemy załatwić sprawę przez Internet, potrzebne będą również adres e-mail i konto w banku, zazwyczaj również telefon kontaktowy. Jeśli pożyczkodawca chce od nas więcej dokumentów albo żąda podania wielu dodatkowych informacji, powinniśmy być czujni. Być może chce sprawdzić, czy nie figurujemy w Krajowym Rejestrze Dłużników, jednak do tego też powinien mu wystarczyć dowód osobisty. Szczególnie ostrożny powinieneś być biorąc pożyczkę na dowód przez Internet - łatwo jest stworzyć stronę podobną do strony instytucji pożyczkowej i w ten sposób wyłudzać dane. Nigdy nie podawaj żadnych haseł ani danych bankowych poza numerem konta. 

4. Czytaj wszystko co podpisujesz!

Zanim cokolwiek podpiszesz przeczytaj to dokładnie. Nie spiesz się i nie ulegaj presji czasu - nawet jeśli będziesz czuł się niezręcznie wertując dokładnie dokument wręczony ci przez przedstawiciela handlowego firmy, nie martw się i czytaj dokładnie, a jeśli którykolwiek zapis budzi twoje wątpliwości lub nie rozumiesz, co znaczy, zapytaj osobę, która dała ci dokumenty do podpisania o co dokładnie chodzi w danym punkcie umowy. Pożyczka to zobowiązanie finansowe i może nas wpędzić w niezłe tarapaty, jeśli nie będziemy w stanie jej spłacić. 

Artykuł sponsorowany

Kategorie: Wiadomości,

Komentarze (0)