Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu

Do grona ubezpieczeń komunikacyjnych zalicza się ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC, a także ubezpieczenie assistance. Pierwszy rodzaj polisy jest obowiązkowy i musi go wykupić każdy właściciel pojazdu. Pozostałe są dobrowolne, choć mogą pomóc w wielu sytuacjach, takich jak awaria lub kradzież.

Zakres ubezpieczenia OC dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce pozostaje taki sam, co jest wymuszone ustawowymi regulacjami. Istotną różnicą w wyborze polis OC jest także ich cena. Pełny wachlarz dostępnych ofert można znaleźć online za pomocą profesjonalnych portali, takich jak porówneo.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC i AC?

Eksperci są zgodni w tym, że w wyborze ubezpieczenia OC auta należy kierować się przede wszystkim ceną, ponieważ zakres sum gwarancyjnych jest taki sam we wszystkich ubezpieczalniach. Część konsumentów decyduje się na wybór nieco droższych polis, oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe znane i będące na rynku od wielu lat.

W odróżnieniu od obowiązkowego ubezpieczenia, polisy AC samochodu różnią się od siebie pod wieloma względami. Polisa AC, znana także jako polisa autocasco, obejmuje refundację w wyniku uszkodzenia auta lub jego kradzieży. W wyborze odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego należy uświadomić sobie, jaki zakres polisy będzie najbardziej korzystny. Zazwyczaj oferty najtańszych polis AC dotyczą jedynie granic Polski, co może być uciążliwe i nieprzydatne dla osób przemieszczających się między krajami.

Alternatywną dla drogich pakietów AC, są tak zwane minicasco, czyli pakiety ubezpieczenia dla posiadaczy wiekowych aut. Tego rodzaju polisy dotyczą jedynie ochrony od strat całkowitych, które przekraczają zdecydowanie większą część wartości pojazdu (najczęściej powyżej 70%). Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również polisy AC w ramach udziału własnego, który pozwala na obniżenie składki za ubezpieczenia autocasco. Polega to na dobrowolnym zobowiązaniu się do pokrycia części ewentualnej szkody z własnej kieszeni. Na podobnej zasadzie działa także franszyza, która określa dolną granicę wartości szkód, poniżej której ubezpieczalnie nie wypłacają odszkodowania.

Najlepsze ubezpieczenie assistance

Polisa assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które dotyczy zakresu usług technicznych, w sytuacji awarii (holowanie auta do warsztatu, transport części, paliwa). W wyborze tego rodzaju polisy należy kierować się realnymi potrzebami, a także ocenić, czy ten rodzaj świadczeń jest faktycznie potrzebny.

Materiał zewnętrzny

 

Kategorie: Biznes,

Komentarze (0)