Bez gotówki. Czy to realny scenariusz w naszym kraju?
Bez gotówki na co dzień? To całkiem realny scenariusz. W ciągu kilkunastu lat obrót gotówkowy w Polsce może znaleźć się na marginalnym poziomie. Wiele wskazuje na to, że Polska podąża ścieżką krajów skandynawskich, w których tradycyjne płatności już dziś należą do rzadkości.
„Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym wszystkie terminale płatnicze są przystosowane do obsługi kart zbliżeniowych” – wynika z raportu, którego współautorem jest Narodowy Bank Polski.
Polska już dzisiaj pod względem liczby płatności bezgotówkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca plasuje się wyżej niż średnia w strefie euro. Na dodatek w ciągu ostatnich 20 lat wskaźnik ten rósł ponad trzy razy szybciej niż średnia w Unii Europejskiej. Czy możliwy jest scenariusz, w którym za kilka lub kilkanaście lat będziemy żyli bez gotówki? Jak przekonują ekonomiści i eksperci bankowi, gospodarka i system finansowy bez tradycyjnej gotówki jest możliwy. Jak wygląda praktyka?
Bez gotówki, czyli smartfonem i przelewem szybko i bezpiecznie!
Smartfonem można zapłacić nie tylko za zakupy w sklepie, ale także opłacić parkowanie czy kupić bilet w komunikacji miejskiej. Za pomocą smartfona można również zlecić przelew, opłacić rachunki i wypłacić dziecku kieszonkowe. Kartą płatniczą bez problemu zapłacimy też w większości restauracji, hoteli oraz w supermarketach.
Mimo że użytkowników kart płatniczych i osób płacących smatfonem wciąż przybywa, niektórzy przedsiębiorcy wciąż nie decydują się jednak na instalację terminali płatniczych w swoich firmach.
Problem z płatnościami bezgotówkowymi mają często klienci salonów fryzjersko-kosmetycznych, a także osoby korzystające z usług firm remontowo-budowlanych czy po prostu, w razie awarii, z usług hydraulików czy elektryków. Również w ośrodkach sportowych często bywa problem z zapłaceniem kartą płatniczą np. trenerowi, a także lekarzowi podczas wizyty w prywatnym gabinecie medycznym.
Właściciele firm, w których akceptowane są tylko płatności gotówką zazwyczaj obawiają się kosztów związanych z instalacją i użytkowaniem terminali płatniczych. Niesłusznie! W Polsce działa program o nazwie Polska Bezgotówkowa, dzięki któremu przedsiębiorca może otrzymać darmowy terminal płatniczy i przez 12 miesięcy nie płacić za jego użytkowanie. By wziąć udział w programie należy wejść na stronę bezgotowki.pl, wybrać urządzenie, wypełnić zgłoszenie i przejść weryfikację. Następnie kurier dostarcza urządzenie pod wskazany adres.
Dlaczego warto zainstalować terminal płatniczy?
Jak pokazują wyniki licznych ankiet, badani chętniej i częściej robią zakupy w miejscach gdzie mogą wybrać preferowaną przez siebie metodę płatności. Skłonni są też wydawać wówczas większe kwoty, ponieważ nie są ograniczeni ilością gotówki w portfelu. Z badań wynika również, że jednym z powodów, dla których konsumenci korzystają z gotówki jest… brak dostępności do terminali płatniczych!
Mimo to wciąż jest jednak wiele osób, które wolą płatności tradycyjne. W dużej mierze są to osoby starsze, dla których ten sposób płatności wydaje się łatwiejszy.
Pytanie czy Polska pójdzie w ślady Szwecji pozostaje więc otwarte. Wszystko wskazuje jednak na to, że w dalszym ciągu udział gotówki w obiegu będzie sukcesywnie malał.
Zostaw komentarz