Wycieczka z Warszawy – gdzie się wybrać?

 

Mieszkańcy Warszawy mają bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o szukanie ciekawych atrakcji turystycznych w swojej najbliższej okolicy. Stolica jest położona w niezwykle bogatym historycznie regionie, w którym można znaleźć całe mnóstwo interesujących miejsc. Warto o tym wiedzieć, bowiem wydaje się, że tak zwane podróżowanie lokalne – czyli zwiedzanie swojego własnego regionu i lepsze poznawanie jego uroków – nadal nie cieszy się w Polsce wystarczająco dużą popularnością.

Jest to jednak poważny błąd. Często niemalże na siłę szukamy atrakcji w odległych od nas regionach, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, jak niezwykłe skarby znajdują się tuż pod naszym nosem. Taka lokalna wycieczka jest doskonałą propozycją dla każdego, kto chce w przyjemny i ciekawy sposób spędzić słoneczny, wolny od pracy dzień. W pobliżu Warszawy znajdziemy mnóstwo idealnie nadających się do tego miejsc, o których jak najbardziej warto wiedzieć. Pierwszą ciekawą propozycją – wbrew pozorom, nie tylko dla fanów wojskowości – jest Twierdza Modlin, położona tuż obok Warszawy. Znajduje się ona w widłach dwóch wielkich rzek: Wisły i Narwi.

Już kilkaset lat temu uważano ten punkt za niezwykle ważny strategicznie, doskonale nadający się do obrony przed nieprzyjacielem. Pierwszą wielką twierdzę zbudowano tutaj za czasów Napoleona, która przez XIX wiek była systematycznie rozbudowana pod rosyjskim zaborem. Prace nad tworzeniem tu nowoczesnych umocnień były prowadzone również w latach przedwojennych, zaś w czasie Kampanii Wrześniowej polska załoga twierdzy toczyła tu zaciętą bitwę z wojskami Niemieckimi o obronę swoich pozycji. Dziś Twierdza Modlin jest jednym z najciekawszych tego typu obiektów w całej Polsce, a być może również w Europie. Obiekt został w pełni przystosowany do potrzeb turystów. Można w spokoju spacerować wśród starych fortyfikacji i podziwiać potężne mury. W okolicy znajduje się też wiele ścieżek spacerowych wiodących przez lasy i nad tutejszymi rzeczkami, które świetnie nadają się do krótkiej ucieczki od zgiełku wielkiego miasta.

W odległości około 120 km od Warszawy znajduje się Dęblin. Stosunkowo niewielkie miasto, które jest jednak doskonale znane każdemu miłośnikowi lotnictwa. Znajduje się tu przede wszystkim słynne muzeum lotnictwa. Dęblin od dawna jest blisko związany z polskimi siłami powietrznymi – już przed wojną działała tutaj szkoła, z której wyszli najsłynniejsi polscy piloci. Ważną atrakcją jest również Twierdza Dęblin, jeden z najważniejszych obiektów wojskowych w przedwojennej Polsce. Tutejsze forty do dziś zachowały swój dawny charakter i doskonale oddają klimat przedwojennego Wojska Polskiego. Dęblin to jednak nie tylko wojsko. Znajduje się tu między innymi piękny pałac Mniszchów. Sam budynek robi wrażenie, a ponadto jest otoczony przez uroczy zespół parkowy.

Dęblin leży nad samą Wisłą – w mieście nie brakuje zatem pięknych ścieżek, którymi przy słonecznej pogodzie możemy trochę pospacerować i po prostu cieszyć się spokojem. Jedną z najbardziej "klasycznych" propozycji na krótką wycieczkę z Warszawy jest Kazimierz Dolny. Należy on zresztą do najsłynniejszych atrakcji turystycznych w całej Polsce, zatem trudno byłoby chyba znaleźć kogoś, kto przynajmniej nie kojarzyłby tego miasta. Położone w pięknym miejscu, nad samą Wisłą, Kazimierz Dolny ma do zaoferowania mnóstwo wspaniałych atrakcji. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim jego rynek, który stanowi doskonały przykład zabudowy średniowiecznego miasta handlowego. Nad Wisłą znajduje się również mnóstwo pięknych deptaków, którymi możemy pospacerować przy dobrej pogodzie.

Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w środkowej Polsce jest Arkadia, wieś położona w powiecie łowickim. Znajdziemy tu przede wszystkim mnóstwo klasycystycznych budowli pochodzących jeszcze z XVIII wieku. Obowiązkowym punktem wycieczki do tego miejsca jest spacer po tutejszym ogrodzie, który połączony jest z zespołem pałacowym. Z Warszawy w stosunkowo krótkim czasie można dojechać także do większych miast, takich jak Radom czy Łódź. Na pierwszy rzut oka nie ma tam nic ciekawego do zobaczenia, ale są to jedynie pozory. Szczególnie Łódź ma do zaoferowania mnóstwo interesujących rzeczy, szczególnie piękne zabytki związane z przemysłową przeszłością tego miasta. Pomysłem dla osób, które chcą unikać większych miast i wolą spędzić czas na łonie natury są Mazury Położone stosunkowo niedaleko od Warszawy, zachwycają swoimi krajobrazami i licznymi jeziorami oraz lasami. Wypad na weekend do takiej wspaniałej okolicy będzie dla nas ogromnym zastrzykiem energii i dobrego humoru!

 

Kategorie: Ciekawostki,

Komentarze (0)