Budowa domu jednorodzinnego – dokładnie zaplanuj przebieg prac

Zbudowanie nawet prostego domu jednorodzinnego wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Aby przebrnąć przez to jak najsprawniej, należy przede wszystkim przygotować dokładny plan prac, jakie mamy przy tym do wykonania. Wszystko jest tu rzecz jasna uzależnione od bardzo wielu różnych czynników: projektu domu, technologii z jakich korzystamy przy budowie oraz materiałów, jakie mają być do tego użyte. Niemniej jednak przygotowanie takiego planu jest niezbędne do tego, aby móc skutecznie koordynować wszystkie prace z tym związane i mieć pewność, że zostaną one wykonane we właściwy sposób - wyjaśnia pracownik firmy Sufigs.

Harmonogram powinien być podzielony na poszczególne etapy budowy, które z kolei będą zawierały wszystkie prace, jakie mają być wykonane w danym momencie. Jeśli chcemy przygotować rzeczywiście szczegółowy harmonogram, możemy zamieścić tam wszystkie, najdrobniejsze nawet dane dotyczące chociażby ilości materiałów budowlanych, jakie mają być wykorzystywane w danej chwili. Najlepiej jest podzielić harmonogram na etapy według stanu budowy, jaki chcemy osiągnąć na poszczególnych z nich – na przykład, stan surowy czy stan zamknięty. Każdy z tych etapów ma swoją własną charakterystykę i czasami trzeba podejść do każdego z nich w dość specyficzny sposób. Oczywiście, w harmonogramie powinien również znaleźć się czas, jaki planujemy poświęcić na wykonanie wybranego etapu. Nie warto od razu załamywać się, jeśli wystąpią jakiekolwiek opóźnienia. Terminowe wykonanie prac jest uzależnione od całego mnóstwa różnych czynników, na które nie zawsze mamy całkowity wpływ. Czasami okazuje się zatem, że takie opóźnienia zwyczajnie muszą wystąpić i nie ma żadnego sposobu na ich uniknięcie.

Mimo wszystko jednak zaznaczenie konkretnych terminów w harmonogramie jest jedną z ważniejszych rzeczy. Oprócz terminy wykonania poszczególnych prac należy tu pamiętać również o momentach takich jak wizyta nadzoru budowlanego, złożenie zamówienia i odebranie poszczególnych materiałów czy też sam odbiór budynku po wykonaniu wszystkich prac. Jak już jednak powiedzieliśmy, nie warto traktować takiego harmonogramu w zbyt sztywny sposób. Jeśli już w czasie prac pojawią się jakiekolwiek nieoczekiwane trudności czy opóźnienia, to trzeba po prostu wykazać się swego rodzaju elastycznością i już w toku budowy dostosowywać harmonogram do warunków, jakie akurat zaistniały. 

Przykładowy harmonogram prac ma dość prosty układ – warto unikać tutaj niepotrzebnego komplikowania i przerostu treści. Zaczynamy od stanu zerowego. Prace jakie zazwyczaj są wymagane na tym etapie to roboty ziemne, wylanie fundamentów, wykonanie piwnicy oraz przygotowanie izolacji dolnych części budynku, położonych przy samym gruncie. Czas, jaki warto przeznaczyć na takie prace to około miesiąc. Na tym etapie nie ma zbyt wielu skomplikowanych czy długotrwałych prac. Prawdopodobnie najwięcej czasu zajmie samo przygotowanie gruntu do budowy i wykopanie fundamentów. Na większość prac przewidzianych na tym etapie nie będziemy raczej potrzebowali więcej niż 3 – 4 dni.
Następnym etapem prac jest stan surowy otwarty. Prace z tym związane mogą potrwać nawet do czterech miesięcy. Do najważniejszych z nich należy murowanie ścian i stropów, przygotowanie schodów żelbetowych, wykonanie kominów i poszycia. W tym przypadku do najdłuższych prac należy zwłaszcza murowanie ścian i stropów – takie coś może zająć kilka tygodni, w zależności od wielkości budynku. Również szalowanie i zbrojenie ścian i stropów jest dość czasochłonnym zadaniem, na które także będzie trzeba poświęcić około trzech tygodni. 

Kolejny etap to stan surowy zamknięty. Obejmuje on wszystkie prace potrzebne do doprowadzenia budynku do stanu niemalże gotowego do zamieszkania, w którym brakuje jeszcze wykonania ostatecznych prac wykończeniowych. Na tym etapie wznosi się ściany działowe, a także wstawia okna i drzwi. Etap ten nie zajmuje już tak wiele czasu jak dwa wcześniejsze, i nawet w bardziej wymagających sytuacjach można ukończyć go w ciągu góra dwóch tygodni.
Jak widać, budowa nawet niewielkiego domu jest procesem dość skomplikowanym, który wymaga przeprowadzenia wielu różnych, podzielonych na etapy prac. Przygotowanego takiego harmonogramu może znacznie ułatwić nam to zadanie i sprawić, że wszystkie prace przebiegną tu o wiele sprawniej. Oczywiście, nie musimy wykonywać wszystkich wymienionych wyżej etapów jeden po drugim, bez żadnej przerwy. W wielu przypadkach takie prace ciągną się całymi latami, bowiem na przeszkodzie stają chociażby kwestie finansowe. Posiadając odpowiedni harmonogram będziemy przede wszystkim wiedzieli, za co powinniśmy zabrać się po zakończeniu poszczególnych prac.

 

Kategorie: Dom,

Komentarze (0)