Kredyt balonowy jako finansowanie samochodu

Poszukujesz korzystnych sposobów na finansowanie samochodu? Standardowy kredyt samochodowy to nie jedyne rozwiązanie. Korzystając z tzw. kredytu balonowego możesz obniżyć wysokość comiesięcznych rat nawet o 40%. Sprawdź na czym polega to rozwiązanie.

Zakup nowego samochodu nie zawsze jest osiągalny dla statystycznego Polaka. Dlatego po polskich drogach jeżdżą przede wszystkim auta używane - często w bardzo złym stanie. Nowoczesne sposoby na finansowanie samochodu mają to zmienić, ponieważ obniżają one wysokość comiesięcznej raty, stając się mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu. Jak pokazuje na przykład oferta Kredytu SMARTPLAN przygotowana przez Toyota Bank, rata kredytu może być niemal o połowę niższa w porównaniu z ratą standardowego kredytu samochodowego.

Kredyt balonowy, czyli co?

Kredyt balonowy jest to nowoczesny sposób na finansowanie samochodu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem - zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka tzw. rata balonowa. Dzięki temu obniżeniu ulegają comiesięczne raty, natomiast ostatnia rata wynosi np. 20% wartości samochodu.

Najważniejsze pojęcia związane z kredytem balonowym

Aby lepiej zrozumieć istotę kredytu balonowego, warto poznać najważniejsze pojęcia dotyczące tego sposobu na finansowanie samochodu. Dzięki temu przekonasz się, czy jest to rozwiązanie korzystne dla ciebie.

Rata balonowa

Rata balonowa to ostatnia wysoka rata kredytu balonowego odpowiadająca części wartości samochodu (wyrażana w procentach). Takie rozwiązanie przede wszystkim zwiększa zdolność kredytową oraz pozwala na obniżenie wysokości rat.

Istnieje kilka sposobów na spłatę raty balonowej, spośród których najczęściej praktykowaną jest sprzedaż samochodu dealerowi. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczane są na spłatę raty balonowej, a pozostałe wpłacane są w ramach kapitału własnego na zakup kolejnego samochodu z salonu. W przypadku samochodów Toyota, wysoka wartość rezydualna pojazdów pozwala na spłatę ostatniej raty oraz wpłatę na nowy samochód.

Wpłata własna

Wpłata własna to kwota wymagana przez bank w ramach udzielanego kredytu balonowego. Jej wysokość ustalana jest indywidualnie przez konkretny bank, np. na poziomie 10% wartości kredytowanego samochodu.

Okres kredytowania

Okres kredytowania to maksymalny czas, na który udzielany jest kredyt. Wpływa on na wysokość rat - im jest dłuższy, tym mniejsza comiesięczna kwota rat. W przypadku kredytu balonowego wynosi najczęściej 3-4 lata.

Wartość rezydualna

Wartość rezydualna (wartość resztowa/końcowa) oznacza wartość przedmiotu (samochodu) w momencie jego odsprzedaży. Jest to prognozowana kwota, jaką można otrzymać za pojazd po określonym czasie eksploatacji.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem samochodu, pomyśl o kredycie balonowym. To dobre rozwiązanie, gdy chcesz regularnie użytkować nowe auta na gwarancji producenta bez dużego obciążania domowego budżetu.

Materiał partnera

Kategorie: Biznes,

Komentarze (0)