Jak wysyłać pieniądze za granicę?

Pracujesz za granicą i chcesz wspomóc najbliższych zastrzykiem gotówki? Musisz spłacić zobowiązanie w innym kraju? A może po prostu upolowałeś okazję w zagranicznym serwisie aukcyjnym? W każdym z tych przypadków musisz wysłać pieniądze na konto w walucie obcej. O ile sam proces nie jest skomplikowany, tak uniknięcie wysokich opłat to już trudniejsza sztuka.

Najprostszym sposobem przekazania pieniędzy za granicę jest zlecenie standardowego bankowego przelewu zagranicznego. Jeżeli posiadamy konto złotowe, suma zostanie automatycznie przewalutowana na walutę docelową. Bank zastosuje w takim przypadku własny kurs wymiany, który może być mało opłacalny dla klienta.

SWIFT i SEPA

Zlecając przelew zagraniczny z poziomu bankowości elektronicznej, oprócz standardowych danych, takich jak imię i nazwisko odbiorcy, numer rachunku bankowego czy adres, musimy ponadto podać kod SWIFT oraz IBAN.

Ten pierwszy jest kodem identyfikującym bank, do którego wysyłamy przelew. Składa się on z 8 lub 11 znaków. IBAN to natomiast międzynarodowy standard zapisu rachunków bankowych. Zawiera kod kraju (np. PL), dwie cyfry kontrolne, numer jednostki organizacyjnej banku i porządkowy numer rachunku.

Należy pamiętać, że w przypadku przelewów SWIFT oprócz kosztów przewalutowania doliczone mogą zostać dodatkowe opłaty banków, także tych pośredniczących w przekazaniu pieniędzy. Wysyłając środki w ten sposób, nie wiemy, ile dokładnie operacja będzie nas kosztować. Banki zazwyczaj pobierają określony procent od kwoty, którą wysyłamy. Może to być nawet kilkadziesiąt złotych.

Klient ma ponadto możliwość zdecydowania, czy koszty przelewu pokryje nadawca, odbiorca, czy zostaną one pomiędzy nich podzielone. Zaletą przelewów SWIFT jest możliwość zlecenia transferu środków w dowolnej walucie obcej.

Tradycyjny przelew SWIFT nie jest optymalnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na oszczędności. Atrakcyjniejszą alternatywą może być przelew SEPA (Single Euro Payments Area). Jest on tańszy i zazwyczaj szybszy, jednak pieniądze wyślemy wyłącznie do krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Monako i Andory. Walutą musi być natomiast euro. Dokładny koszt przelewu SEPA jest określany przez bank, jednak zazwyczaj nie przekracza 10 zł.

W poszukiwaniu oszczędności

Alternatywą dla tradycyjnych przelewów bankowych są firmy świadczące usługi przekazów pieniężnych. Korzystanie z nich może się okazać prostsze, a w wielu przypadkach transfer środków będzie znacznie szybszy oraz tańszy.

Usługę tego typu oferuje portal finansowy Cinkciarz.pl - https://cinkciarz.pl/przekazy-pieniezne. Klienci mogą zlecać przekazy z poziomu serwisu internetowego lub za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Pieniądze można wysyłać do 30 krajów Europy w jednej z 24 dostępnych walut.

Środki mogą zostać przekazane na wskazany rachunek bankowy odbiorcy bądź z opcją powiadomienia o oczekującym przekazie na adres e-mail lub numer telefonu odbiorcy. W przypadku transferu pomiędzy portfelami walutowymi klientów Cinkciarz.pl operacja odbywa się niemal natychmiastowo.

Firmy świadczące usługę przekazów pieniężnych zazwyczaj z góry określają prowizję za transakcję. W przypadku przekazów walutowych osobną kwestią jest także kurs, po jakim nastąpi przewalutowanie. Dla oszczędnego klienta to dodatkowa zaleta, gdyż z reguły wymiana jest korzystniejsza niż w banku.

Załóżmy, że wysyłamy rodzinie 100 euro, jednak chcemy, by przekaz dotarł w złotych. W przypadku klasycznego przelewu przewalutowaniem po własnym kursie zajmie się bank. Często jest on dla nas niekorzystny.

Korzystając z usługi portalu Cinkciarz.pl, otrzymujemy możliwość wymiany na bardziej atrakcyjnych warunkach. W opisywanej sytuacji na przewalutowaniu możemy zaoszczędzić nawet 22 zł w porównaniu z niektórymi bankami działającymi w Polsce (kurs z dnia 26.06. 2018 r.).

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Ciekawostki,

Komentarze (0)