Domowe biuro a ograniczony metraż
W ostatnim czasie coraz więcej osób pracuje w domu. Oczywisty jest fakt, że w tej sytuacji konieczne jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca do pracy. Działanie to jest szczególnie trudne w sytuacji, gdy mamy do dyspozycji niewielki metraż.
Podejmując decyzję w kwestii wygospodarowania miejsca do pracy należy wziąć pod uwagę warunki w nim panujące. Niepodważalny jest fakt, że powinno być to miejsce, które pozwoli na optymalne skupienie. Ważny jest także odpowiedni dobór mebli, które pozwolą wygodnie i funkcjonalnie zagospodarować niewielką przestrzeń. Dobre warunki pracy w domowym biurze to gwarancja wygody i efektywnej pracy.
Wygospodarowanie miejsca do pracy w małym mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Optymalnym rozwiązaniem jest lokalizacja oddalona od głównej części domu, czyli miejsce sprzyjające skupieniu i koncentracji.
Sypialnia miejscem na domowe biuro
Kącik do pracy można zorganizować w sypialni. Z założenia jest to miejsce bardzo intymne, zapewniające spokój i ciszę, dlatego też warto właśnie tutaj usytuować domowe biuro. Sypialnia najczęściej znajduje się z daleka od domowego zgiełku, dlatego też idealnie sprawdza się jako miejsce na biuro. Wyzwaniem może okazać się jednak ograniczona powierzchnia użytkowa.
W małych mieszkaniach ważny jest praktycznie każdy centymetr, dlatego też wielu właścicieli decyduje się na zakup mebli na wymiar, które pozwolą optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a tym samym bez problemu wstawić biurko dopełnione odpowiednią ilością szuflad i półek, dostosowanych do indywidualnych potrzeb domowego biura.
Przykładowo, jeśli posiadamy znaczną ilość dokumentów, a dodatkowo sprzęt w postaci drukarek czy skanera, warto zagospodarować każdy zakamarek, także wnęki oraz przestrzeń pod skosami – jest to prosty i skuteczny sposób, by optymalnie wykorzystać przestrzeń. Ponadto w szafach lub regałach przeznaczonych na dokumenty warto zainstalować przesuwane drzwi.
Salon - miejsce na dodatkową pracę w domu
W niektórych sytuacjach biurko należy postawić w salonie. Należy jednak pamiętać, że powinno być ono efektownie odgrodzone od domowego gwaru oraz strefy relaksu – w tym celu można wykorzystać szklaną ściankę lub regał, który ustawimy w bezpośrednim sąsiedztwie biurka.
W sytuacji, gdy w salonie nie ma możliwości wygenerowania miejsca pracy, które zapewni odpowiednie warunki i jednocześnie nie będzie ingerować z ogólnym charakterem pomieszczenia, należy je zorganizować w taki sposób, by współgrało z aranżacją pomieszczenia – szczególnie ważne jest to, aby biurko było wykonane z takiego samego materiału i w takim samym kolorze jak fronty i wykończenia mebli znajdujących się w salonie.
Warto także zwrócić uwagę na jednolitość stylu – jeśli biurko będzie miało taki sam charakter jak stanowiące wystrój salonu meble, pomieszczenie będzie prezentować się efektownie, a jego klimat i harmonia nie zostaną zaburzone.
Co ważniejsze, jeśli subtelnie usytuujemy biurko w salonie, możemy stworzyć atrakcyjny i ciekawy element estetyczny, który doskonale uzupełni wystrój wnętrza. Kwestia ta dotyczy także umieszczanej na biurku lampki, która powinna współgrać z oświetleniem znajdującym się w salonie.
Biurko, fotel, oświetlenie
Mały metraż to konieczność umiejętnego zarządzania przestrzenią, nierzadko trzeba także dokonywać wyborów, niepodważalny jest jednak fakt, że nie należy oszczędzać na zdrowiu, czyli zadbać o wygodny fotel i odpowiednie oświetlenie. Warto pamiętać, że najlepsze i najzdrowsze jest światło dzienne, dlatego też najlepiej umieścić biurko możliwie najbliżej okna.
Lampka stanowi dopełnienie światła dziennego. Ważną kwestią jest także blat biurka – jeśli wybierzemy matowy, światło lampki nie będzie się odbijać od blatu, rażąc nas w oczy i rozpraszając naszą uwagę. Jeśli pomieszczenie jest małe, warto wykorzystać biurko narożne, posiadające większą powierzchnię do pracy, a przy tym optymalnie wykorzystują przestrzeń użytkową. Jeśli w salonie lub pokoju dziennym nie ma możliwości umieszczenia biurka, można zastąpić ten mebel funkcjonalnym i efektownym sekretarzykiem.
Zostaw komentarz