Jakie opcje powinien uwzględniać kalkulator OC?

Każdy właściciel pojazdu powinien wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co ważne, ubezpieczenie OC jest wymagane również wtedy, kiedy z jakichkolwiek powodów nie korzystamy z pojazdu lub korzystamy z niego jedynie sporadycznie. Brak ubezpieczenia może narazić Cię na poważne konsekwencje finansowe.

Zakres ubezpieczenia OC

Zawierając umowę ubezpieczenia OC zwalniasz się z odpowiedzialności finansowej wobec osoby, której wyrządziłeś szkodę podczas kolizji drogowej lub wypadku. Oznacza to, że to nie Ty, a ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy auta osoby poszkodowanej.

Pamiętaj jednak, że jako sprawca własne auto będzie musiał naprawić już z własnych środków finansowych. Zwłaszcza, jeśli nie posiadasz ubezpieczenia AC (Auto Casco).

Co ciekawe, choć zakres ubezpieczenia OC jest taki sam w przypadku wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych (wynika to z zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych), ceny polisy w zależności od ubezpieczyciela mogą znacząco się od siebie różnić.

Ten sam zakres, inne ceny

Na wysokość składki wpływa wiele czynników. To właśnie na ich podstawie ubezpieczyciel określa indywidualną dla danego klienta wysokość składki. Często zdarza się, że kwotę ubezpieczenia możemy obliczyć samodzielnie.

W jaki sposób  samodzielnie obliczyć kwotę ubezpieczenia?

Na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli często znajdują się kalkulatory ubezpieczenia OC, które umożliwiają nam obliczenie orientacyjnej wysokości składki. Aby obliczenia mogły być jak najbardziej precyzyjne, kalkulator ubezpieczenia OC powinien zawierać następujące pola:

* dane samochodu, takie jak marka, rok produkcji i model oraz pojemność, i moc silnika.

* Sposób i miejsce użytkowania samochodu – auta służbowe osiągają zdecydowanie większe przebiegi niż samochody prywatne. W takiej sytuacji ryzyko kolizji drogowej wzrasta. Podobnie w przypadku samochodu, który został zarejestrowany i będzie użytkowany w dużym mieście. Duże miasto oznacza większe prawdopodobieństwo wystąpienia stłuczki lub wypadku. W takich sytuacjach wysokość składki będzie z reguły wyższa.

* Dane kierowcy – wiek, stan cywilny oraz długość posiadania prawa jazdy. Najwyższe składki płacą zazwyczaj młodzi kierowcy (do 26 r.ż.) oraz osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż 5 lat. Nie jest to jednak regułą i zależy od podejścia konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co ciekawe, wielu ubezpieczycieli zakłada, że żonaty mężczyzna z dziećmi będzie jeździł bezpieczniej niż singiel. Właśnie dlatego osoby będące z związku małżeńskim często mogą liczyć na niższe składki.

* Liczba lat ubezpieczenia i ewentualne zniżki za bezszkodową jazdę. Im nasza historia jest lepsza, tym lepszą ofertę ubezpieczenia otrzymamy. Zazwyczaj za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca może otrzymać 10 % zniżki. Maksymalna, przysługująca mu ulga to aż 60 %.

* Sposób płatności. Za zakup polisy i płatność przez internet często można otrzymać atrakcyjne zniżki. Warto więc sprawdzić taka możliwość.

Jeśli chcesz sprawdzić ile zapłacisz za ubezpieczenie swojego pojazdu, sprawnie i szybko zrobisz to korzystając z http://www.lu.pl/kalkulator-oc-ac/. Co ważne, kupując ubezpieczenie OC w Liberty ubezpieczenia, otrzymasz dodatkowo pakiet Mini Assistance w cenie, 5% zniżki za zakup on-line, i 5% zniżki za płatność kartą!

Artykuł sponsorowany

Kategorie: Ciekawostki,

Komentarze (0)