Blaszak czy laptop?
Zakup komputera wymaga od nas zwrócenia uwagi na szereg istotnych kwestii, które mają wpływ na jego możliwości. Zanim jednak przejdziemy do analizy konkretnych parametrów, warto zastanowić się czego potrzebujemy – czy interesuje nas laptop czy może stacjonarka?
Jest to odwieczny problem, z którym zmagają się zwłaszcza gracze. Z jednej strony możemy zdecydować się na urządzenie stacjonarne, które będzie dysponowało dużym monitorem i urządzeniami peryferyjnym, natomiast z drugiej mamy do czynienia z laptopem sprawdzającym się w każdym miejscu, także tam, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Oczywiście kryteriów wyboru jest więcej. Oba rozwiązania różnią się między sobą również ceną, wydajnością oraz sposobami zastosowania.
Wszystko to sprawia, że warto je przeanalizować i odpowiedzieć na pytania, kiedy lepszy okaże się komputer stacjonarny, a kiedy laptop.
Rozwiązanie stacjonarne
Popularne blaszaki górują laptopami przede wszystkim większą wydajnością za niższą cenę. Chcąc zakupi laptopa gamingowego należy zapłacić często olbrzymie pieniądze, w przypadku komputerów stacjonarnych ceny są zdecydowanie mniejsze.
Co więcej, pozwalają one na dalszą rozbudowę, związaną z wymianą karty graficzne, procesora czy pamięci RAM. Praktycznie każdy element może zostać zastąpiony lepszym, bardziej wydajnym. Wszystko to sprawia, że nie musimy co 2-3 lata kupować nowego urządzenia. Wystarczy, że zajmiemy się regularnym upgradem obecnego.
Komputer osobisty to także możliwość korzystania z wysokiej jakości monitorów i urządzeń peryferyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zaopatrzyć się w ponad 20-calowy ekran, który zdecydowanie rozszerzy naszą przestrzeń roboczą. Zdecydować możemy się także na dwa lub więcej monitorów.
Większe urządzenie to większe możliwości, w przypadku komputerów stacjonarnych nie jest inaczej. Liczyć możemy do szeroki zestaw złączy, lepsze chłodzenie oraz większą wytrzymałość. Jakie są natomiast wady blaszaków. Przede wszystkim praktyczna zerowa mobilność. Wielkość komputerów, monitorów i innych urządzeń, a także mnogość kabli sprawia, że jego przenoszenie mija się z celem. Wszystko to sprawia, że posiadacze desktopów są przywiązani do jednego miejsca.
Komputer stacjonarny pobiera również znacznie więcej prądu niż laptopy – wiąże się to przede wszystkim z jego budową oraz wydajnością wykorzystywanych podzespołów.
Laptop
W wielu sferach jest on całkowitym przeciwieństwem blaszaka. Gwarantuje przede wszystkim wysoką mobilność – możemy przenieść go w dowolne miejsce, wystarczy wziąć go do rąk lub włożyć do torby. Co więcej, laptopy doskonale sprawdzają się w podróży. Ogranicza nas wyłącznie pojemność akumulatora.
Wspomnieć należy również o tym, że laptopy zajmują znacznie mniej miejsca i są po prostu wygodniejsze w użyciu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby położyć je na kolanach czy niewielkim stoliczku. W przypadku stacjonarek jest to niemożliwe.
Oczywiście należy pamiętać, że możliwości urządzeń mobilnych są często znaczne bardziej ograniczone od komputerów stacjonarnych. Na rynku są dostępne modele przystosowane do gier, biznesu czy rozrywki multimedialnej – taki laptop Lenovo występuje w wielu wersjach konfiguracyjnych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie – jednak ich ceny są znacznie wyższe od ich odpowiedników stacjonarnych. Niestety, za mobilność i wygodę pracy trzeba płacić. Oczywiście nie należy zapominać także o tym, że upgrade laptopa często jest ograniczony do wymiany pamięci RAM lub dysku twardego.
Co wybrać?
W ten sposób w końcu możemy odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – które urządzenie wybrać. Jak nietrudno się domyślić, uzależnione jest to od tego, czego tak naprawdę szukamy.
Komputer do gier – w tej kategorii zdecydowanie można polecić komputery stacjonarne, które oferują wysoką wydajność za niższą cenę. Zakup laptopa, który pozwoli nam na obsługę wszystkich najnowszych gier pochłania od 5 do 10 tysięcy złotych.
Komputer do biura – jeżeli zamierzamy korzystać z pakietu biurowego i podstawowych programów biznesowych, możemy zdecydować się na zakup laptopa, który zajmie mniej miejsca, a także okaże się mniej prądożerny. Chcąc natomiast pracować w zaawansowanych programach graficznych, a także w oprogramowaniu projektowym, które wymaga dużej przestrzeni roboczej, warto pomyśleć nad kupnem blaszaka.
Komputer do pracy mobilnej – oczywistym wyborem jest laptop, zwłaszcza że na rynku dostępne są specjalne modele konwertowalne, wyróżniające się kompaktowymi wymiarami.
Komputer do filmów – komputery stacjonarne dysponują większym ekranem, dlatego wydają się być lepszym wyborem. Zawsze jednak możemy podłączyć laptop do telewizora lub monitora, pozwala on również na oglądanie w każdym miejscu.
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz