Zarządzanie budżetem domowym: 5 zasad
Jeśli chcemy zarządzać dobrze domowym budżetem trzeba się do tego przygotować. Ustalić swoje dochody, koszty stałe i zmienne oraz szukać oszczędności. Konstruowanie poduszki bezpieczeństwa finansowego. To wszystko ostatecznie może sprawić, że uda się nam zapanować nad budżetem. Dane, które publikuje urząd statystyczny pokazuje nam, że aż 30% Polaków w ogóle ma problem z przetrwaniem od pierwszego do pierwszego i mówi, że brak im środków na codzienne życie. Okazuje się, że dwie trzecie z nas w ogóle nie zarządza budżetem, nie planuje wydatków. Czas więc to zmienić kierując się jasnymi zasadami.
1) Dowiedz się, ile masz
Wielu Polaków zapomina, że trzeba dążyć do przewagi sekcji dochodu nad wydatkami. Zacząć należy od tego, by dowiedzieć się ile mamy w miesięcznym budżecie. Wydaje się to oczywiste, a jednak tak wiele osób o tym nie pamięta. Trzeba umieć zsumować te dochody jakich można oczekiwać, spodziewać się. Dzięki temu rzeczywiście mamy gwarancję, że jesteśmy w stanie nad wszystkim dobrze zapanować.
2) Przychody nie odzwierciedlają rzeczywistości
Pamiętajmy, że przychody to jeden element. Pokazuje nam ile pieniędzy do kasy wpłynie, ale nie da nam znaku jakie pieniądze są do naszej dyspozycji. Tutaj jest pewne pole do popisu z naszej strony w ramach planowania jakie będzie trzeba wykonać. Musimy policzyć stałe koszty, które tak czy tak będzie trzeba ponieść. Dopiero po takiej kalkulacji będzie można ocenić jak duże środki będą nam zostawały do wydania. I w tym miejscu do głosu wchodzić będą koszty zmienne i to nad nimi właśnie trzeba w budżecie najbardziej pracować. To taki element, który będzie wymagał od nas specjalnej analizy i na pewno nie będzie to łatwe. Tutaj na pewno warto brać pod uwagę konieczność rozliczenia każdej wchodzącej faktury czy paragonu tak jak się to dzieje w firmie. To taka forma działania, która sprawi, że będziemy w stanie zapanować nad tymi kosztami, które mogą nam przychodzić niespodziewanie. Wydaje się, że kluczowa będzie tutaj praca nad budżetem w sposób skrupulatny przez kilka miesięcy, po tym okresie będzie już pewna zauważalna struktura wydatków, nad którą będzie szansa zapanować.
Jak to wszystko uda się nam spisać zostanie nam jedynie odjęcie kosztów od przychodów no i potem tylko należy mieć już nadzieje, że ta wartość jaką uda się nam uzyskać będzie na plusie. Wtedy będzie można liczyć, że pojawią się także pewne oszczędności.
3) W poszukiwaniu zysku
Firma istnieje, aby mieć zyski. Jak firma będzie nierentowana to wiadomo, że to działanie już nie ma sensu. Trzeba robić wszystko, by przewaga zysków nad kosztami była zauważalna. I warto za cel postawić sobie również w swoim domu osiągnięcie takich samych efektów jak to się dzieje w przypadku firmy. Jeśli to się nam uda to będzie sukces. Wiadomo, że jak minus będzie dłuższy czas zauważalny to niestety będą długi. Gospodarstwa domowego nie uda się rozwiązać, zarządu nikt nie zwolni, ale długi mogą wpłynąć niekorzystnie na nasze życie, spowodują wiele innych problemów, dlatego trzeba na to uważać.
Warto oczywiście w domu po stronie wydatków w miarę możliwości szukać różnych oszczędności. W wielu przypadkach będzie to dla nas dużo łatwiejsze niż przygotowanie większych zysków, dlatego warto na zawracać swoją uwagę. W domu głowa rodziny musi wiedzieć co ile go kosztuje. To najważniejsza kwestia, na którą trzeba zwracać uwagę. Ile wydajemy na poszczególne rzeczy to najważniejsza informacja, która potem pozwoli nam w jakieś mierze ograniczyć te koszty i to będzie już nas czysty zysk.
4) Przygotowanie na kryzys
Jeśli mamy dobre zarobki w danym momencie to nie znaczy, że już zawsze tak będzie to wyglądać. Tak samo jak w każdej innej branży tam samo i tutaj może się pojawić jakiś problem. Oczywiście choroba czy utrata pracy to nie będzie przyjemna sytuacja i nie trzeba o tym myśleć, ale z drugiej strony należy być do tego odpowiednio przygotowanym. Rozważna osoba na pewno będzie o tym pamiętać i zwróci uwagę na te właśnie kwestie. Czy oszczędności będą na tyle wysokie, że pozwolą nam ponieść koszty naprawy auta czy leczenia? Warto o tym pamiętać, czy mamy możliwość ograniczenia wydatków, gdy zmniejszą się dochody? To właśnie takie pytanie, które ma największe znaczenie. Pytanie to będzie kluczowe, ponieważ od tego zależy czy będziemy w stanie odpowiednio poradzić sobie w przypadku kryzysu czy będziemy mieli na czym wydatki zmniejszać. Jeśli przygotujemy sobie finansową poduszkę bezpieczeństwa to mamy pewne gwarancje, że moment kryzysowy uda się nam łatwiej przetrwać.
5) Szukaj motywacji
W firmach dyrektorowie działają tak, by innych przekonywać, że zysk jest najważniejszy. Dlatego podobnie powinna działać również głowa rodziny, która ma odpowiadać za kontrolę budżetu domowego. To ona ma działać w taki sposób, by inni członkowie rodziny również zdawali sobie sprawę z tego jak to wszystko ma funkcjonować, by ostatecznie utrzymywać odpowiedni poziom domowego budżetu.
Zostaw komentarz