Branża meblarska w Polsce

Trudno nie dostrzec tego, że branża meblarska z roku na rok radzi sobie coraz lepiej. Nie inaczej było w roku 2016. Szacuje się, że wartość wyprodukowanych mebli w samych tylko pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wynosiła niemal 22 miliardy złotych, a wiele wskazuje na to, że wartość ta może być jeszcze wyższa.

Co ważne, sprzedaż, którą oferuje fabryka mebli rośnie nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Owszem, na europejskich rynkach nadal mamy do czynienia z kryzysem, wiele wskazuje jednak na to, że polski producent mebli okazał się tym, który jako pierwszy zorientował się, jak go wykorzystać. Branża meblarska z naszego kraju nie tylko odnalazła się w trudnych warunkach, ale i wykorzystuje je na swoją korzyść. Może to pozwolić jej na zaistnienie nawet na tych rynkach, na których fabryka mebli z Polski dotąd nie była jeszcze znana.

Fabryka mebli

Polska już teraz jest zresztą cenionym eksporterem mebli, a nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić także w najbliższych latach. Meble z naszego kraju najczęściej trafiają do państw Europy Zachodniej. Co ciekawe, już niemal nikt nie pamięta tam czasów, w których meble drewniane z Polski były postrzegane jako niszowe i tanie. Wiele zachodnich firm z tej branży nie poradziło sobie z kryzysem, a Polacy z powodzeniem zajęli ich miejsca. Niejedna fabryka mebli z naszego kraju nadal ma zresztą szansę na zagospodarowanie wspomnianej niszy. Już choćby dlatego na Zachodzie Europy coraz częściej mamy do czynienia z konkretnymi działaniami podejmowanymi przez polskie firmy koncentrujące się na tym, aby promować swoje produkty i inspirować nie tylko wysoką jakością wykonania, ale również nowoczesnym designem.

producent mebli

Producent mebli

O dynamicznym wzroście można jednak mówić również wówczas, gdy przedmiotem analizy jest sprzedaż mebli na krajowym rynku. Poszukując przyczyn takiego stanu rzeczy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na tak zwane zmiany postaw konsumenckich. Dziś nasi rodacy nie tylko częściej niż kiedyś wymieniają meble, ale również chętnie poszukują nowych trendów kładąc duży nacisk na dobry design. Producent mebli działający w Polsce musi liczyć się z tym, że jednym z kryteriów wyboru jest relatywnie niska cena, nie jest to już jednak czynnik dominujący. O wzroście zainteresowania zakupem mebli wśród Polaków można mówić także w kontekście dobrej koniunktury, z jaką mamy do czynienia analizując rynek budownictwa mieszkaniowego. Polacy kupują domy i mieszkania i w pewnym momencie muszą myśleć o tym, jak je umeblować.

Oczywiście, nie oznacza to, że branża meblarska w naszym kraju nie boryka się z żadnymi problemami. Tu na pierwszy plan wysuwają się te kwestie, które odnoszą się zarówno do samego rozliczania, jak i zwrotu podatku VAT w eksporcie. Niejeden producent mebli ma z tego powodu przejściowe problemy z płynnością finansową, okazuje się bowiem, że urzędy skarbowe potrafią naprawdę długo wstrzymywać wypłaty podatku. Fabryka mebli eksportująca swoje produkty musi więc liczyć się z tym, że oczekiwanie na zwrot podatku VAT wyniesie przynajmniej trzy miesiące. Co więcej, bardzo często są to naprawdę duże kwoty, które mogłyby z powodzeniem zostać zainwestowane w rozwój produkcji. Tu jednak branża meblarska nie ma szans na dokonanie istotnych zmian, jeśli nie zostanie wsparta przez stronę rządową.

Kategorie: Biznes,

Komentarze (0)