Kredyt bez zaświadczenia o zarobkach - jak to działa?

W życiu zdarzają się takie momenty, gdy nagle pojawiają się niezaplanowane wydatki. Często z różnych względów nie można ich odłożyć w czasie. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi kredyt bez zaświadczenia o zarobkach, który uzyskać można praktycznie w każdym banku.

Jeszcze dekadę temu w żadnej instytucji finansowej nie istniało pojęcie kredytu bez zaświadczenia o zarobkach. Oczywiście mowa tutaj o bankach, gdyż firmy pozabankowe już dawno przyzwyczaiły konsumentów do tego, że oferują pożyczki bez przedstawiania dokumentów o dochodach. Czasy się jednak zmieniają i obecnie również banki udzielają kredytów, przy których wymagana jest minimalna ilość dokumentów. Jak to w praktyce funkcjonuje i czy faktycznie z banku można uzyskać taką formę finansowania?

Kiedy bank nie wymaga dodatkowych zaświadczeń?

Bank co prawda nie jest tak elastyczną instytucją jak firmy pożyczkowe, więc kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach tylko na podstawie dowodu osobistego pozostaje nadal w sferze marzeń. Natomiast firmy takie coraz chętniej ułatwiają one procedury by klient miał szybszy dostęp do dodatkowych środków. Najczęściej kredyt bez zaświadczeń o dochodach można uzyskać za pomocą internetu. W takim wypadku nie trzeba składać żadnych dokumentów wystawianych przez zakłady pracy czy inne instytucje.

Bank natomiast wymaga załączenia do wniosku oświadczenia o dochodach lub wyciągu z konta bankowego. W zależności od wewnętrznych procedur może to być okres 3 lub 6 ostatnich miesięcy. Ważne jest pokazanie regularnych wpływów na dany rachunek osobisty. Pobranie wyciągu w wersji elektronicznej jest bardzo łatwe, gdyż obecnie każdy rachunek ma dostęp do internetu. Wystarczy więc zalogować się do swojego banku, a następnie znaleźć w zakładce z historią konta eksportowanie danych do pliku PDF z wybranych miesięcy. Zwykle w przypadku tego typu kredytów niezbędne jest przesłanie skanu dowodu osobistego. Może to być również zdjęcie wykonane aparatem. Ważne by dokument był czytelny.

Kto może skorzystać z tej formy finansowania?

Kredyt bez zaświadczeń o dochodach, to produkt, po który sięgają nie tylko osoby w nagłej potrzebie finansowej, ale również klienci uzyskujący przychód z innych źródeł niż umowa o pracę. Tutaj nie jest istotne, czy źródłem dochodu jest umowa o dzieło, zlecenie, alimenty, emerytura czy stypendium. Bank ocenia jedynie, czy wpłaty na konto są regularne i jakiej są wysokości. W przypadku tego produktu instytucja finansowa również ocenia zdolność kredytową potencjalnego klienta. Na pewno więc trudniej jest uzyskać ten kredyt osobom, które nie posiadają stabilnych zarobków.

Warto natomiast pamiętać, że w przypadku wątpliwości bank może poprosić o dodatkowe oświadczenia bądź dokumenty. Sytuacja każdego klienta, w tym ocena zdolności i wiarygodności kredytowej jest rozpatrywana indywidualnie. Od tego bowiem zależy wysokość przyznanej sumy oraz wysokość spłacanych rat lub ewentualnego ubezpieczenia. 

Więcej o kredytach gotówkowych przeczytasz w serwisie Raiffeisen Polbank. 

Materiał partnera zewnętrznego

Kategorie: Prawo i podatki,

Komentarze (0)