Jak dbać o ubrania biznesowe, by na długi czas zachowały fason, kolor i wysoką jakość?
Biurowe uniformy to, na ogół, ubrania o eleganckim i stylowym charakterze. Ich cechą rozpoznawczą są nie tylko klasyczne kroje, ale również wysokiej jakości tkanina i precyzja wykonania. By służyły nam jak najdłużej, warto zadbać o nie w szczególnie troskliwy sposób. Jak to zrobić?
Zasada pierwsza – rozsądne zakupy ubrań do pracy
Jeśli już na tym etapie nie popiszemy się przemyślanymi decyzjami, możemy w efekcie takiego działania zyskać garderobę pełną ubrań, które nie pasują do siebie, a w pracy jest nam w nich niewygodnie. Kluczem do sukcesu jest dobre przeanalizowanie specyfiki pracy, obowiązującego dress code`u i zastanowienie się nad tym, co właściwie lubimy nosić, w jakich kolorach dobrze się czujemy (oczywiście z dopuszczalnej palety) i jakie są nasze indywidualne preferencje. Ubrania o biurowym charakterze również mogą mieć wiele fasonów – część z nich będzie korzystna dla naszej sylwetki, a inne tylko wydobędą jej mankamenty.
Na zakupy warto wybrać się z dobrym planem zakupowym. Ideą jest stworzenie spójnej garderoby, w której poszczególne elementy pasują do siebie nawzajem w różnych konfiguracjach, a wszystkie ubrania dobrze na nas leżą i są solidnie uszyte. W razie potrzeby nie bójmy się poprawek krawieckich – w niektórych salonach odzieżowych można je zlecić od razu, w innych taka usługa nie jest dostępna i wówczas warto rozejrzeć się za zewnętrzną pracownią krawiecką.
Zasada druga – należy dokładnie sprawdzać skład tkanin
Nie tylko fason i rodzaj ubrania ma znaczenie, ale też tkanina, z której został uszyty wybrany strój. Co z tego, że garnitur wspaniale leży, a koszula podkreśla kolor naszych oczu, jeśli koszulę uszyto ze sztucznych włókien i zgrzaliśmy się już po dwóch minutach od jej założenia? To właśnie rodzaj zastosowanych tkanin wpływa na komfort noszenia ubrań. Jeśli chodzi o stroje formalne i biznesowe, to zdecydowanie warto stawiać na jakość i sięgać po wełnę, jedwab, mieszanki materiałów z lnem, wiskozą, włókna lyocell, a także po bawełnę. Lepiej unikać ubrań uszytych wyłącznie z poliestru (mieszanka z dodatkiem poliestru nie będzie już taka zła), bo choć mogą wyglądać świetnie, to źle się je nosi w biurowych warunkach.
Zasada trzecia – należy sprawdzać instrukcję prania jeszcze przed zakupem
Gdy wybieramy nową koszulę lub spodnie do biura, warto od razu upewnić się, że w ogóle będzie można prać te rzeczy w domowych warunkach. To wcale nie jest nietypowa sytuacja, by ubrania biznesowe wymagały wyłącznie odświeżania w pralni. Jeśli tak jest w przypadku upatrzonej rzeczy, to warto zastanowić się, czy mamy czas, środki i chęci, by regularnie odwiedzać pralnię chemiczną. Jeśli nie, to poszukajmy innych ubrań, a jeśli tak, to można skusić się na stroje, których nie można prać w wodzie, ale lepiej, by nie były to jasne ubrania, które bardzo szybko się brudzą.
Zasada czwarta – należy sprawdzać zalecenia dotyczące prasowania
Prasowanie ubrań biznesowych także bywa kłopotliwe. Czasami przydaje się deska do prasowania, a czasami wypada sięgnąć po steamer i odświeżać oraz formować ubrania w pionie (tyczy się to w szczególności garniturów i niektórych sukienek). W każdym razie, zanim podłączymy do prądu żelazko, należy upewnić się, w jakiej temperaturze można wyprasować wybrany strój i czy można to zrobić na dowolnej stronie tkaniny, czy może wyłącznie na lewej stronie. To bardzo istotne, ponieważ nieumiejętne prasowanie ubrań formalnych może prowadzić do ich zniszczenia. Każde żelazko posiada opcje dostosowywania temperatury pracy do różnorodnych tkanin. Na niektórych żelazkach przy wspomnianej regulacji znajdują się wskazówki, do jakich tkanin nadaje się wybrana temperatura, a na innych znajdują się jedynie oznaczenia z kropkami – takie same oznaczenia są stosowane na metkach w ubraniach.
Zasada piąta – warto mieć kilka kompletów ubrań, by nadmiernie nie użytkować tych samych rzeczy
Im częściej będziemy nosić, prać i prasować poszczególne ubrania, tym szybciej się zniszczą – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Poza tym raczej nikt nie chciałby być każdego dnia widziany w identycznym stroju firmowym. By uniknąć takiego efektu, należy skompletować przynajmniej 3, a najlepiej około 5 zestawów ubrań. Każdy z zestawów powinien zawierać elementy, które można łączyć i wymieniać na elementy z pozostałych zestawów, co sprawia, że można będzie stworzyć znacznie więcej konfiguracji ubrań. Takie rozwiązanie sprawi, że zawsze będziemy mieli, co na siebie włożyć, a na dodatek nasza garderoba firmowa nie będzie nadmiernie eksploatowana.
Ubrania biurowe i biznesowe nie należą do zbyt tanich, a szczególnie te, które wyróżniają się efektownym krojem i wysokiej klasy materiałem. Niektóre garnitury, koszule lub sukienki mocno nadwyrężają przeciętny budżet, ale są to inwestycje na długi czas i we własny wizerunek, a ten ma wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani w biznesie. Wybierając ubrania w oparciu o ściśle określone kryteria i dbając o nie w odpowiedni sposób, możemy mieć pewność, że będziemy prezentować się elegancko w każdej sytuacji.
Zostaw komentarz