Jak chronić iPhone'a przed uszkodzeniami?

Nawet najbardziej ostrożny użytkownik smartfona nie może mieć pewności, że nie przydarzy mu się wypadek z iPhone'em. Każdy może upuścić telefon lub zarysować jego ekran. Jak chronić iPhone'a w takiej sytuacji? Oto trzy praktyczne wskazówki.

Dlaczego warto chronić swojego iPhone'a?

Nietrudno się domyślić, że smartfon jest najbardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne spośród wszystkich urządzeń elektronicznych. Powód jest prosty - ze smartfonów korzystamy najczęściej w różnych sytuacjach.

Ryzyko upuszczenia telefonu jest takie samo bez względu na miejsce jego użytkowania. Wystarczy chwila nieuwagi, by telefon wypadł z kieszeni, torby czy plecaka. O wyniku upadku często decyduje szczęście lub... pech, jeśli telefon nie był odpowiednio zabezpieczony. Jeśli telefon spadnie na płytki, kostkę brukową lub jakąkolwiek inną twardą powierzchnię, jego szanse na pozostanie bez szwanku są minimalne.

Trudna może być ochrona przed zarysowaniami, które mogą pojawić się na obudowie lub ekranie urządzenia w wyniku nieostrożności, ale też normalnego użytkowania. Często wystarczy włożyć telefon do kieszeni razem z kluczami, by spowodować widoczne zarysowania. Mocno porysowany ekran może wpłynąć nie tylko na wygląd telefonu, ale również na komfort jego użytkowania.

Utrzymanie iPhone'a w dobrym stanie jest ważne nie tylko dla własnej wygody. Jeśli zdecydujesz się sprzedać telefon w przyszłości, łatwiej będzie ci uzyskać dobrą cenę i szybko sprzedać, jeśli ekran i obudowa iPhone'a będą utrzymywane w dobrym stanie. Porysowany telefon nie przyciągnie kupujących.

Ryzyko uszkodzenia telefonu w wyniku upadku lub zarysowania można łatwo zmniejszyć. Wystarczy chronić telefon, stosując się do wskazówek zawartych w tym artykule.

Ochrona iPhone'a przed uszkodzeniem - 3 wskazówki

Ekran iPhone'a (począwszy od modelu 12) ma specjalną powłokę ceramiczną o nazwie Ceramic Shield. Apple twierdzi, że warstwa Ceramic Shield jest czterokrotnie bardziej odporna na upadki niż starsze modele Apple iPhone. Wiele testów potwierdziło wyższą odporność na upadki wyświetlaczy pokrytych powłoką Ceramic Shield.

Nawet najlepszy wyświetlacz nie będzie w stanie oprzeć się prawom, jeśli spadnie z dużej wysokości, zwłaszcza jeśli powierzchnia jest twarda. Z tego powodu ważne jest, aby chronić wyświetlacz iPhone'a i uniknąć konieczności jego wymiany w przyszłości.

Wykonaj kilka prostych kroków, aby zabezpieczyć swojego iPhone'a przed skutkami upadku.

Nałóż szkło hartowane lub folię ochronną

Ochrona ekranu może zapobiec zarysowaniom i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia, gdy urządzenie zostanie upuszczone z dużej wysokości lub uderzone o twardą powierzchnię. Domyślnie istnieją dwa rodzaje "ochraniaczy" ekranu: szkło hartowane lub folia ochronna.

Szkło hartowane jest najlepszą opcją ochrony wyświetlacza. Jest to twarda warstwa ochronna, która chroni wyświetlacz przed zarysowaniami. Gdy smartfon upadnie, szkło pochłania energię upadku. Wyświetlacz smartfona nie zostanie uszkodzony, jeśli upadnie na twardą powierzchnię, taką jak chodnik.

Symbol 9H może być używany do oznaczania szkła na ekrany iPhone'ów, w zależności od rodzaju szkła i producenta. Symbol 9H oznacza dziewiąty poziom twardości w skali Mohsa. Oznacza to, że szkło 9H można zarysować jedynie diamentowym ostrzem. Właściwość ta świadczy o trwałości szkieł hartowanych.

Można się zastanawiać, czy folia nie byłaby lepszym rozwiązaniem. Ekran iPhone'a jest chroniony folią, która jest odporna na zarysowania, ale nie pęka w razie upadku. Alternatywą dla klasycznych folii ochronnych mogą być folie żelowe. Mają one większe właściwości absorbujące wstrząsy, dzięki czemu są w stanie konkurować z szybami ze szkła hartowanego. Możesz podjąć ostateczną decyzję.

W sklepie internetowym Lantre.pl można znaleźć folie i szkła hartowane różnych producentów. Zazwyczaj są one pakowane z zestawem montażowym, który zawiera mokrą i suchą ściereczkę do czyszczenia ekranu przed nałożeniem ochrony. Niektóre szkła hartowane posiadają specjalną powłokę oleofobową, która redukuje odciski palców.

iPhone 14 z etui na aparat

Używaj etui lub futerału

Etui na iPhone'a jest drugą najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby utrzymać iPhone'a w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Dobre etui na iPhone sprawi, że iPhone będzie bardziej bezpieczny. Możesz kupić etui, które zakrywają cały tył telefonu lub etui z klapką chroniącą przód.

Rodzaj etui zależy od preferencji użytkownika. Etui na tył telefonu powinno wystarczyć, jeśli wcześniej zabezpieczyłeś go szkłem ochronnym. Jeśli wybierzesz dwustronne etui na iPhone'a, będzie on lepiej chroniony, niezależnie od tego, czy użyjesz szkła, czy folii.

Apple może zasugerować etui lub można je kupić od dowolnego producenta. Apple oferuje dwa różne rodzaje etui: skórzane i silikonowe. Oba są zakładane z tyłu. Etui na iPhone HAMA są dostępne w różnych kolorach i są kompatybilne z technologią MagSafe. Pozwala to na ładowanie indukcyjne (i przyciąganie magnetyczne przez MagSafe) telefonu.

Zadbaj o ochronę obiektywu

Większość dostępnych na rynku etui ma podniesione krawędzie wokół wyspy aparatu, dzięki czemu obiektywy nie dotykają powierzchni, na której spoczywa telefon (np. na biurku). Obiektywy nie są chronione, jeśli telefon upadnie i uderzy w nie niefortunnie.

Trzecim rodzajem ochrony zalecanym dla aparatów iPhone jest obiektyw aparatu iPhone. Właściwości folii i szkła na obiektyw są porównywalne z właściwościami szkieł hartowanych i folii ochronnych na ekran.

Kategorie: Lifestyle,

Komentarze (0)