Usługi stolarskie - biznes dla kogo?

​Usługi stolarskie (zakłady stolarskie, stolarnie) charakteryzują się produkowaniem drewnianych mebli i różnych innych przedmiotów codziennego użytku. Do innych usług stolarskich zalicza się też usługi stolarki budowlanej, tj. schody, dachy, okna i drzwi oraz galanterię drewnianą: boazerię, podłogi, listwy.

W zdecydowanej większości przypadków, usługi stolarskie stanowią produkcję usługową i przyjmują zlecenia na drewniane meble od indywidualnych klientów. Nie można oczywiście zapomnieć o stolarniach, które podwykonują pracę większych firm. Większe stolarnie, takie jak https://stolarniadebina.pl, które posiadają dużo sprzętu i ciężkich maszyn do produkcji mebli, zajmują się wyrobem swoich własnych produktów, zarówno masowo, jak i na zamówienie indywidualnych klientów.

Stolarnia - nie tylko obróbka drewna

Praca w stolarni to, wbrew powszechnej opinii, nie tylko fizyczne obrabianie drewna, czyli cięcie, szlifowanie itp. Usługi stolarskie to przede wszystkim duża wiedza na temat rodzaju i jakości drewna i umiejętność dopasowania danego drewna czy konstrukcji do potrzeb klienta. 

W usługach stolarskich bardzo ważne jest też umiejętne dopasowanie do siebie elementów i ich łączenie. Rozróżniamy połączenia stałe (najczęściej przy pomocy kleju) i rozłączne (przy użyciu kołków i wpustów). 

Gdyby tego było mało, stolarnia która oferuje szeroką gamę usług stolarskich, musi także mieć odpowiednio wykwalifikowany i wszechstronny personel. Praca z drewnem wymaga talentu manualnego, wyobraźni przestrzennej, a czasami nawet zdolności artystycznych. 

Stolarz powinien potrafić dopasować do siebie różne elementy i łączyć je w specjalny sposób, by postawić solidne, trwałe konstrukcje. Dodatkowo powinien znać się na konserwacji i impregnacji drewna i jego oklejaniu. 

Usługi Stolarskie

Bardzo często zakłady zajmujące się usługami stolarskimi prowadzą też własne sklepy z meblami - swoimi lub nie. W dzisiejszym świecie konkurencyjność na rynku jest niezbędna do osiągania sukcesów i wzrostu firm, dlatego prowadząc stolarnie warto mieć też zmysł biznesowy.

Stolarnie często poszerzają swoje oferty np. o altany, wiaty czy wędzarnie. Sprzedawać można nawet odpady drzewne, powstałe przy produkcji. Wiele stolarni w swoich usługach oferuje np. sprzedaż trocin dla gryzoni i wędzarniczych, a także drewno opałowe. 

Usługi stolarskie - procedury związane z założeniem stolarni

Aby otworzyć zakład stolarski nie potrzeba specjalnych zezwoleń, uprawnień czy koncesji. Jest to działalność nieregulowana i jedyne co wystarczy zrobić, by uruchomić swoją stolarnię, to zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Jedyne na co warto zwrócić uwagę, to korzystanie z impregnatów i innych środków chemicznych do konserwacji drewna. Przy niektórych z nich może być niezbędne zezwolenia w zakresie ochrony środowiska oraz decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych.

W niektórych przypadkach o miejscu funkcjonowania stolarni może decydować hałas lub pył drzewny, zwłaszcza gdy chodzi o usługi stolarskie na większą skalę. Tego typu kwestie zawsze rozpatrywane są indywidualnie z lokalnymi organami terytorialnymi.

Artykuł partnera

Kategorie: Biznes,

Komentarze (0)