Jaka łuparka do drewna jest najlepsza?
Rozłupywarka do drewna może być przydatnym narzędziem dla każdego, kto potrzebuje uzyskać duże ilości drewna opałowego. Dowiedz się więcej o różnych typach rozłupywaczy drewna i do czego są one potrzebne. Dowiedz się również, na co zwracać uwagę podczas szukania narzędzia do rozłupywania drewna.
Trudno jest rozłupać drewno za pomocą siekiery, zwłaszcza jeśli trzeba zużyć dużo paliwa. Dobrym rozwiązaniem jest rozłupywarka do drewna. Chociaż sprzęt ten nie jest tani, przez lata pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek.
Dobra łuparka do drewna będzie Cię kosztować od 700 do 2000 zł. Nie warto zbytnio oszczędzać, gdyż tanie urządzenia mogą być mało wydajne i niewygodne w użyciu. Rozłupywarka to narzędzie, które odciąża mięśnie. Dzięki niej można pozyskiwać drewno opałowe z pniaków, kłód i innych materiałów drzewnych. Ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na markę producenta.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie łuparki do drewna
- Siła nacisku - To ona decyduje o tym, jak dobrze rozłupywarka sprawdzi się przy rozłupywaniu twardego drewna (np. jesionowego). Rozłupywarki, które wykorzystują małą siłę nacisku, mogą być używane do rozłupywania drewna sosnowego, topolowego i brzozowego. Mogą one jednak mieć problemy z drewnem lepszej jakości (praca będzie trudniejsza). Szkodliwe jest również drewno z wieloma sękami.
- Napięcie zasilania - Jest to ważna cecha rozgałęźników elektrycznych. Urządzenia trójfazowe mają większą moc i można je podłączyć do wszystkich gniazdek.
- Maksymalny wymiar rozłupywanej kłody - ta opcja jest przydatna przy rozłupywaniu większych kawałków drewna. Nie jest konieczne uzyskiwanie dużych kawałków (np. 25x30 cm Mogą one nie zmieścić się w piecu lub dusić ogień, więc trzeba będzie je pociąć siekierą.
- Długość kabla - Dotyczy to wszystkich urządzeń elektrycznych. Parametr ten jest często pomijany przy zakupie kabla. Zbyt krótki kabel może utrudnić pracę i zmniejszyć komfort jego użytkowania. Ważne jest, aby nie przesadzić z jego długością. Jeśli jest zbyt długi może się plątać.
- Waga urządzenia - Z reguły cięższy sprzęt jest cięższy, a łuparki spalinowe ważą więcej niż elektryczne. Możesz dopasować wagę i wielkość do swoich potrzeb (wytrzymałość, miejsce do przechowywania). Zbyt lekka maszyna jest mniej stabilna. Waga urządzenia może być różna w zależności od jego rodzaju (możliwa jest rozbieżność od 40 do 200 kilogramów). Urządzenia te są zazwyczaj wyposażone w kółka, które umożliwiają transport.
- Poziom akustyczny - Praca rozłupywarki może trwać wiele godzin. Dlatego ważne jest, aby kontrolować poziom hałasu. Należy pamiętać, że 85 db jest dopuszczalnym poziomem hałasu. Norma ta jest używana do definiowania wielu urządzeń, w tym łuparek. Do tego dochodzi jeszcze charakterystyczny trzask i huk od drewna, który dodatkowo urozmaica pracę. Ważne jest, aby wybierać najcichsze modele, a podczas pracy używać ochronników słuchu.
- Pozycja pniaka - rozłupywarki dostępne są w formacie poziomym i pionowym. Lżejsze, bardziej poręczne i łatwiejsze w obsłudze, te pierwsze są bardziej praktyczne (nawet dwa razy cięższe) i mniej obciążające (nie trzeba się schylać). Mimo że są mniej przyjazne dla kręgosłupa, łuparki pionowe mogą obrabiać dłuższe pnie.
Rodzaje łuparek do drewna
- Łuparka elektryczna jest to przyjazna dla gospodarstwa domowego. Może być zasilana zarówno napięciem 230 V, jak i 400 V (do tej pierwszej prościej jest podłączyć gniazdko).
- Rozłupywarka z silnikiem spalinowym jest trwała, ale jest głośna i wymaga częstych przeglądów. Jest to dobry wybór, jeśli zamierzasz kupić duże ilości drewna opałowego. Można nią rozłupać większe kawałki niż elektryczną.
- Łuparka hydrauliczna - pracuje wolno, ale ma dużą moc (największa z wymienionych - może rozłupać nawet duże i twarde kawałki) i jest trwała. Ten sprzęt jest "nie do zdarcia" i będzie służył przez wiele lat. Może ulec awarii, czego nie można wykluczyć, a naprawa może być skomplikowana, kosztowna, a czasem niemożliwa.
Więcej o wyborze łuparki do drewna przeczytasz na https://obrobkadrewna.eu/narzedzia-ogrodowe/luparka-spalinowa-czy-elektryczna-ktora-wybrac/onpe_ilfx
Sposoby rozłupywania drewna dzielą się na wkręcanie stożka w drewno, działanie na klin za pomocą siłownika hydraulicznego lub mechanizm korbowy.
Rozłupywarka do drewna jest bezpieczna i wydajna
Okulary ochronne, solidne buty i mocne rękawice są niezbędne podczas używania rozłupywarki do drewna. Drewno można rozłupywać pojedynczo. Drewno może się odbijać, jeśli pracujesz w małych grupach. Rozłupywanie drewna powinna wykonywać jedna osoba, a druga powinna pomagać w przenoszeniu cięższego drewna. Nie odkładaj pracy na później - lepiej jest rozłupać drewno zaraz po jego ścięciu lub zakupie. Łatwiej i bezpieczniej jest pracować z drewnem świeżym.
Zostaw komentarz