Kilka słów o... okularach
Pierwsza myśl, jeśli chodzi o okulary, to zapewne korygowanie wzroku. Właśnie w takim celu w Polsce noszą je miliony ludzi, co pozwala im normalnie funkcjonować, wykonywać codzienne czynności, jeździć samochodem, czytać książki. Nie zawsze jednak kupujemy okulary tylko i wyłącznie z myślą o tym, by móc widzieć lepiej. Czasami potrzebujemy czegoś więcej...
Okulary na słońce i deszcz...
Promieniowanie słoneczne jest w nadmiarze bardzo szkodliwe dla oczu. Może między innymi prowadzić do powstania czy szybszego rozwoju taki chorób, jak jaskra. Dodatkowo na narządzie wzroku ta szkodliwość się nie kończy – dotyka również ich okolicy. Zjawisko foto starzenia opisuje właśnie wpływ promieni słonecznych na kondycję i wygląd skóry. Jest to szczególnie mocno widoczne w okolicach oczu, gdzie skóra jest cienka i wrażliwa. Osoby nie mające wad wzroku chronią oczy w sezonie letnim i zimowym za pomocą okularów przeciwsłonecznych. Niestety, jeśli wady występują, to połączenie nie jest już takie proste. Okulary przeciwsłoneczne można łączyć z soczewkami kontaktowymi lub kupić specjalne (drogie) ciemne szkła korekcyjne. Ale jest też opcja trzecia, a są nią okulary korekcyjne z nakładkami przeciwsłonecznymi. Są one zakładane na oprawki, zazwyczaj z pomocą magnetycznego klipsa. Jeśli rozważacie taką opcję, to warto od razu kupić oprawki, które mają fabrycznie dopasowane nakładki. Dzięki temu ich skuteczność – i wygląd – będą dużo wyższe. Takie oferuje np. firma Senja.
Za to deszcz może skutecznie utrudnić widzenie, a szkła pozostają mokre i zaparowane jeszcze po jego zakończeniu. Wyjście? Może nie ma rewelacyjnej skuteczności, ale na pewno pomaga – powłoka hydrofobowa, która niejako „odpycha” z powierzchni kropelki wody.
… do komputera i do samochodu...
Spędzasz dużo czasu przed ekranami? Koniecznie wybierz okulary z powłoką BLUE. Pomaga redukować szkodliwy wpływ światła niebieskiego, emitowanego między innymi przez monitory komputerowe. Dzięki temu oczy mniej się męczą, my dłużej zachowujemy koncentrację i jesteśmy w stanie pracować, czytać, oddawać się swoim hobby. To również propozycja dla osób nadużywających smartfonów – wszak ich ekrany także męczą oczy. Uwaga – niektórzy pracodawcy przyznają dofinansowanie do okularów, warto więc o to zapytać w kadrach.
Dużo jeździsz, zwłaszcza na długie trasy i w niekorzystnych warunkach, jak świt, zmierzch, noc? Dobrze więc wiesz, jakie znaczenie ma skupienie, kontrola pola jazdy, obserwacja drogi. Na takich trasach nie jest trudno o wypadek, właśnie ze względu na niedostateczną widoczność. Rozważ więc szkła do okularów dla kierowców z powłoką DRIVE CONTROL, która ogranicza rozbłyski świateł i zwiększa kontrast, co zapewnia lepsze widzenie i większe bezpieczeństwo dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.
… do patrzenia i do wyglądania
Okulary to przede wszystkim sposób na korygowanie wad wzroku. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by z tego narzędzia, traktowanego jako konieczność, uczynić element wizerunku. Mówi się wręcz, że okulary urosły do miana dodatku modowego. Z uwagi na wielość form, kolorów i stylów nie stanowi problemu znalezienie takich, w których będziesz po prostu dobrze wyglądać. Okulary pełne, z wyraźnie zarysowanymi ramkami, może żyłki, gdzie dolna część ramki jest niewidoczna, albo nawet patentki, czyli okulary całkowicie pozbawione ramek? Może kocie oczy, może awiatorki albo bardziej klasyczne okulary prostokątne czy owalne? Do tego cała paleta kolorów, od klasycznej czerni po wyrazisty róż czy pomarańcz. Okulary łatwo mogą stać się czymś więcej, niż tylko narzędziem, z którego korzystamy z konieczności.
Zostaw komentarz