Jak zapobiegać odleżynom?
Opiekunki osób starszych, które pod swoją opieką mają osobę leżącą muszą pamiętać o profilaktyce odleżynowej. Odleżyny to poważny problem dotykający osoby unieruchomione, a także te jeżdżące na wózkach inwalidzkich. Kiedy już dojdzie do powstania odleżyn, trudno je pokonać. Na szczęście można skutecznie zapobiegać ich pojawieniu się.
Dlaczego powstają odleżyny?
Odleżyny to poważne rany, które pojawiają się na skutek stałego ucisku skóry. Jeśli będziemy zbyt długo leżeć bądź siedzieć w tej samej pozycji, musimy liczyć się z tym, że się pojawią. Odleżyny najczęściej pojawiają się na plecach, łokciach, piętach, kości ogonowej. W przypadku osób leżących mogą powstać nawet na uszach. Wyróżnia się pięć stadiów tworzenia się odleżyn. W pierwszym etapie pojawia się rumień, który znika, jeśli zmniejszymy ucisk. W drugim stadium rumień już nie blednie, a skóra w jego miejscu staje się twarda. Często pojawiają się pęcherze, a nierzadko również obrzęk. W stadium trzecim widać już wyraźną różnicę między zdrową tkanką, a skórą, która zaczyna się zmieniać. W środku rany widoczne są wyraźne zmiany. W stadium czwartym dochodzi do całkowitego zniszczenia skóry. zmiany dosięgają aż tkanki tłuszczowej. Stadium piąte – najbardziej zaawansowane – to poważny stan, który wiąże się z tworzeniem przetok w ramie. Tkanka martwicza dociera aż do kości. Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, może dojść do rozwinięcia się sepsy, która jest stanem poważnie zagrażającym życiu podopiecznego.
Co robić, aby nie powstały odleżyny?
Podstawowym elementem profilaktyki odleżynowej jest częsta zmiana pozycji podopiecznego. Jest to najlepsza metoda, aby zmniejszyć stały ucisk na wybrane miejsca ciała. Optymalnie jest, jeśli pozycja ciała zmieniana jest co godzinę. Absolutnie minimum to dwie godziny. Dzięki temu nie pojawią się problemy z mikrokrążeniem skóry. Rozsądną praktyką, którą warto polecić jest prowadzenie dzienniczka zmian pozycji podopiecznego. Przy okazji zmiany pozycji ciała należy pamiętać o masażu skóry. Wykonuje się go po, aby poprawić krążenie.
Świetnym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć są materace, krążki i poduszki przeciwodleżynowe. Ich rolą jest pobudzenie krążenia. Pracują one tak, że wykonują masaż, który korzystnie wpływa na ukrwienie skóry, jednocześnie wzmacniając ją. Wybór tego rodzaju produktów jest obecnie tak duży, że nie ma najmniejszego problemu z ich dopasowaniem do indywidualnych potrzeb podopiecznego.
Profilaktyka odleżynowa obejmuje również właściwą pielęgnację podopiecznego. Opiekunka osób starszych musi pamiętać, aby codziennie wykonywać higienę ciała. Regularne mycie i dokładne wycieranie skóry sprawia, że ryzyko pojawienia się odleżyn jest mniejsze. Ważne jest, aby sięgać po kremy ochronne, których formuła powstała z myślą o zapobieganiu odleżynom.
Odleżyny to poważny problem, którym zagrożone są osoby unieruchomione i jeżdżące na wózkach inwalidzkich. Na szczęście zaangażowana opiekunka osób starszych może skutecznie zapobiegać ich pojawieniu się.
ATERIMA MED - Sprawdź naszą ofertę pracy dla opiekunek seniorów w Niemczech.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz