Fundusze ETF. Praktyczny poradnik inwestora

​Na rynku inwestycyjnym można znaleźć wiele atrakcyjnych instrumentów, także dla osób, które nie posiadają dużego doświadczenia w tej materii. Jednym z bezpieczniejszych sposobów inwestowania pieniędzy są bez wątpienia fundusze ETF, które z każdym kolejnym rokiem zyskują w naszym kraju na popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ posiadają one kilka niewątpliwych atutów, dzięki którym warto przyjrzeć im się nieco dokładniej.

Fundusze ETF. Praktyczny poradnik inwestora 

Akcje, surowce, obligacje, waluty, kryptowaluty i właśnie fundusze ETF - możliwości inwestowania w Polsce jest wiele, a wszystko zależy od potrzeb samych traderów. Miejsce na rynkach kapitałowych znajdują zarówno doświadczeni, jak i początkujący inwestorzy. Jeśli chodzi o tych drugich, wielu wybiera fundusze inwestycyjne ETF, które umożliwiają odniesienie zysku, ale nie za wszelką cenę. Wyjaśniamy, w czym rzecz! 

Jak funkcjonują fundusze ETF?

Fundusze ETF są inaczej nazywane funduszami indeksowymi. Wynika to z faktu, że ich wartość jest ściśle skorelowana z kondycją finansową indeksów, których dany fundusz dotyczy. Każdy ETF posiada bowiem swój majątek, w skład którego wchodzą aktywa pochodzące z inwestycji. Mowa tutaj przede wszystkim o akcjach giełdowych, ale nie tylko. Fundusze ETF emitują tzw. jednostki uczestnictwa, które w praktyce są udziałami w majątku danego funduszu. Inwestorzy, którzy wchodzą w posiadanie tych jednostek stają się więc współudziałowcami majątku konkretnego funduszu ETF. Partycypują tym samym zarówno w zyskach wynikających z inwestycji przeprowadzanych z ich pieniędzy przez fundusz, ale i narażają się na możliwą stratę kapitału. Wszystko zależy od tego, czy kursy akcji, w które zainwestował fundusz będą rosnąć, czy też zmaleją. To dlatego o ETF mówimy w kategorii funduszy inwestowania zbiorowego.  

Inwestowanie w ETF - od czego zacząć?

Wiele osób zastanawia się, jak rozpocząć przygodę z inwestowaniem w fundusze ETF. Jak się okazuje, możliwość tak jest dostępna dla wszystkich, w tym nie tylko dużych traderów, ale również inwestorów indywidualnych. Kluczem do sukcesu jest nie tylko posiadanie odpowiedniej wiedzy dotyczącej rynków inwestycyjnych, ale także sprawnego narzędzia. Warty polecenia jest tutaj system od Saxo, który zapewnia inwestorom pełny dostęp do ponad 6 400 funduszy ETF z różnych segmentów, w tym branży technologicznej, medycznej i wielu innych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej odwiedź witrynę firmy i sprawdź możliwości, jakie daje platforma inwestycyjna. 

Handel ETF - jakie są największe zalety? 

Fundusze ETF posiadają wiele atutów, dzięki którym wyróżniają się spośród innych form inwestowania. W tym kontekście należy wspomnieć w szczególności o niskim progu wejścia, a także transparentności. Inwestorzy zachowują ponadto sporą elastyczność jeśli chodzi o możliwość wyboru aktywów, w które inwestują, a także mogą w czasie rzeczywistym śledzić rynki i w porę reagować na wszelkie zmiany. ETF zarządzają specjaliści, dlatego mówi się, że jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów jeśli chodzi o inwestowanie pieniędzy.

Artykuł partnera

Kategorie: Giełda,

Komentarze (0)