Salon w stylu skandynawskim - ekologiczne wnętrze

​Styl skandynawski zachwyca przede wszystkim miłośników naturalnych materiałów, a także jasnych, przestronnych wnętrz, które wyróżniają się ekologicznym charakterem. Co zrobić, aby uzyskać taki efekt? Na jakie rozwiązania aranżacyjne warto się zdecydować?

Tego typu pytania bardzo często pojawiają się na stronach i forach wnętrzarskich. Osoby, które nie mają zbytniego doświadczeniu w strojeniu wnętrz nie bardzo wiedzą, za co się zabrać i na co zwrócić szczególną uwagę. W rezultacie przygotowywane przez nich aranżacje okazują się chaotyczne i niespójne. Podobnych wpadek można jednak łatwo uniknąć. Wystarczy trzymać się wcześniej nakreślonego planu.

Czym jest styl skandynawski?

Żeby jednak go przygotować, trzeba zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi w stylu skandynawskim. Pozwoli nam to bowiem dobrać odpowiednie elementy dekoracyjne, kolor farb, a także meble do salonu.

W przypadku stylu skandynawskiego należy zwrócić na kilka wyróżników, które wskażą nam, jak kierunek warto obrać. Wnętrza urządzone w ten sposób są przede wszystkim przestronne i dobrze doświetlone. W oknach nie znajdziemy wiec grubych, ciemnych zasłon, które blokują promienie słoneczne. Wręcz przeciwnie. Efekt świeżości i przestronności potęgują jasne ściany - najlepiej białe, choć dopuszczalny jest również beż i kolory pastelowe.

Zdecydowanie najważniejsze są jednak elementy wykonane z naturalnych materiałów, zwłaszcza z drewna. Parkiety, panele, meble, dodatki - tego typu drewniane „wstawki” stanowią o prawdziwej sile stylu skandynawskiego. Dzięki niemu całość jest bardzo lekka i naturalna. Do drewna dodać można naturalny kamień bądź beton, który gotowej aranżacji nada industrialnej nuty.

Jakie meble do salonu w stylu skandynawskim?

Powyższy opis powinien ułatwić nam wybór konkretnych produktów. Należy zrezygnować z przepychu na rzecz lekkości i prostoty. Salon nie powinien być też zastawiany ciężkimi, masywnymi konstrukcjami, które niepotrzebnie przytłaczają wnętrze. Muszą znaleźć się w nim tylko elementy najpotrzebniejsze. Zamiast ogromnego, wysokiego stołu, lepiej postawić na niewielki stolik kawowy.

Meble powinny wyróżniać się prostą linią i przyjazną fakturą, najlepiej surowego drewna. Nie ma tu miejsca na nieregularne kształty czy też bogate zdobienia, typowe dla stylu glamour. Jeśli zależy nam, aby całość nieco ożywić, dobrym pomysłem okażą się kolorowe tkaniny, które będą odpowiednio odznaczać się na tle jasnych ścian i prostych mebli.

Warto nadmienić, że w stylu skandynawskim liczy się również funkcjonalność. Warto stawiać na produkty, które są po prostu przydatne. Nie zaś na coś, co tylko dobrze wygląda. Dobrym wyborem będzie więc wygodny narożnik (https://www.twojemeble.pl/meble/narozniki/narozniki-l), który pomieści całą rodzinę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli z funkcją spania. Okaże się przydatna wówczas, gdy zechcemy przyjąć gości.

Narożniki w stylu skandynawskim:

Naturalne dodatki w stylu skandynawskim

Na co jeszcze możemy się zdecydować poza narożnikiem i stolikiem kawowym? Jeszcze raz trzeba podkreślić, że liczy się przede wszystkim prostota. Należy unikać zastawiania salonu niepotrzebnymi elementami, które utrudniają swobodne przemieszczenia się.

Szafa nie powinna więc zajmować zbyt dużo miejsca. Najlepiej postawić ją w takim miejscu, by nie przeszkadzała domownikom. Dobrym zakupem stać się mogą modele z przesuwnymi drzwiami, na których znajdują się lustra. Dodadzą one wnętrzu głębi i sprawią, że stanie się optycznie większe. Co jeszcze? Stolik RTV, lekki dywan i to wszystko! Dopełnieniem aranżacji w stylu skandynawskim okażą się dodatki.

Oczywiście najlepiej stawiać na produkty wykonane z naturalnych materiałów, które podbiją ekologiczny charakter całości. Na co więc się zdecydować? Poniżej kilka propozycji.

  • Poduszki futrzane.
  • Rodzinne zdjęcia w drewnianych ramkach.
  • Stary zegar.
  • Lampy industrialne.
  • Poroże.
  • Książki.
  • Kwiaty doniczkowe.
  • Kolorowe obrusy.

Warto przy tym zadbać, aby na podłodze znalazło się drewno - jeśli nie parkiet, to chociaż odpowiednie panele. Cały czas należy dbać o to, aby w salonie było dużo światła. Wszystko to przełoży się na niezwykle atrakcyjny, skandynawski efekt.

Artykuł partnera

Kategorie: Dom,

Komentarze (0)