Jak działa agregat chłodniczy?
Ze względu na globalne ocieplenie i konieczność oszczędzania wody, agregaty chłodnicze są coraz częściej stosowane.
Systemy CFC to najpopularniejszy rodzaj urządzeń wykorzystywanych do klimatyzowania pomieszczeń i uzyskiwania niskich temperatur w przemyśle. Warto zauważyć, że ekologiczne systemy z agregatami chłodniczymi stają się coraz bardziej popularne ze względu na zaostrzone przepisy dotyczące ochrony środowiska. Zaletą zastąpienia freonu płynem chłodniczym jest możliwość bardziej ekonomicznej eksploatacji oraz większa odporność na awarie.
Co to jest woda lodowa?
Czynnikiem roboczym w nowoczesnych systemach chłodniczych jest to, co nazywamy wodą lodową. Może to być czysta woda lub woda zawierająca dodatki przeciw zamarzaniu (np. 30-40% roztwór etylenu lub glukozy propylenowej). Zimna woda jest bardziej wydajna niż powietrze i zapewnia szybsze chłodzenie. Jest też łatwa do uzupełnienia i ekonomiczna. Należy jednak pamiętać, że specyficzne właściwości fizyczne płynu chłodzącego z domieszką glikolu będą miały wpływ na dobór odpowiednich materiałów do elementów układu chłodzenia.
Zasada działania agregatu wody lodowej
Zadaniem agregatu chłodniczego jest wytworzenie wody lodowej (zimnej wody) według określonych parametrów, a następnie dostarczenie jej do innych elementów systemu. Standardowy chiller wody lodowej zbudowany jest ze sprężarkowego zespołu chłodniczego i obiegu wody lodowej w parowniku. Jednostki te występują w dwóch rodzajach: skraplacze chłodzone powietrzem lub skraplacze chłodzone cieczą. Agregaty chłodnicze stosuje się do utrzymania określonych procesów technologicznych, wymagających precyzyjnych parametrów powietrza, oraz do chłodzenia urządzeń i maszyn. W takich przypadkach woda lodowa z chillera trafia do wentylatorowych wymienników ciepła, lub innego typu urządzenia końcowego, gdzie jest podgrzewana, a następnie wraca do chillera. Jeśli mamy niewielkie zapotrzebowanie na klimatyzację, może warto rozważyć jej budowę. Warto porozmawiać z doświadczoną firmą, która pomoże wybrać odpowiednią technologię.
Różne rodzaje agregatów chłodniczych
Istnieją dwa rodzaje: chillery chłodzone wodą i chłodzone powietrzem. Zależy to od rodzaju skraplacza. Jakie są główne różnice między tymi chillerami? Przyjrzyjmy się temu bliżej. Skraplacz agregatu chłodniczego chłodzonego powietrzem ma bezpośredni kontakt z powietrzem. Systemy te świetnie sprawdzają się w miejscach o ograniczonej przestrzeni, gdzie wymagania środowiskowe są wysokie lub gdzie dostęp do wody jest ograniczony. Ponieważ wymagają one dostępu powietrza, często są instalowane na zewnątrz. Agregaty chłodnicze chłodzone wodą są zwykle większe niż agregaty chłodzone powietrzem. Ich skraplacze mogą być podłączone do urządzeń takich jak dry-cooler, wieża chłodnicza lub inne urządzenia chłodzące. Są one bardziej przydatne w środowiskach, które wymagają wysokiej wydajności i ciągłej pracy. Chłodzony wodą agregat będzie pracował wydajnie niezależnie od temperatury otoczenia, o ile będzie kontrolowany przez wieżę chłodniczą lub chłodnicę suchą.
Właściwy dobór agregatu chłodniczego
Inną opcją jest agregat chłodniczy absorpcyjny. Chillery absorpcyjne nie wykorzystują cyklu chłodzenia, ale zamiast tego wykorzystują absorpcyjny cykl chłodniczy. Chillery absorpcyjne wykorzystują ciepło z innych urządzeń do chłodzenia wody. Są one bardziej ekonomiczne i wytwarzają mniejszy hałas. Dostępnych jest wiele typów agregatów chłodniczych, z których każdy ma swoje zalety dla środowiska instalacji. Kluczem do energooszczędnego działania jest dokonanie właściwego wyboru.
Warto zapoznać się z różnymi typami agregatów chłodniczych. Następnie należy rozważyć, który agregat chłodniczy jest odpowiedni dla Ciebie.
- Najpierw określ obciążenie cieplne swojego obiektu. To zapewni, że agregat chłodniczy będzie wystarczający do zaspokojenia Twoich potrzeb.
- Następnie zweryfikuj wymaganą temperaturę, natężenie przepływu i rodzaj czynnika chłodniczego, który ma być użyty w Twoim systemie.
- Czynniki te będą brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o środowisku instalacji. Czy potrzebujesz agregatu chłodniczego do zainstalowania na zewnątrz czy wewnątrz? Powinieneś rozważyć wydajność każdego modelu i zdolność do pracy w określonych warunkach.
- Następnie sprawdź, czy parametry pracy Twojej pompy obiegowej są prawidłowe, aby zapewnić, że pompa generuje odpowiednie ciśnienie dyspozycyjne, umożliwiające przepływ wody lodowej.
Inne czynniki do rozważenia obejmują środowisko instalacji. Elementy te obejmują zasilanie elektryczne, złożone rozwiązania sterujące, obszar instalacji i inne. Ważne jest również, aby upewnić się, że producent może zapewnić odpowiedni serwis w danym obszarze.
Zostaw komentarz