Jak wybrać najlepszy rower?

Regularna jazda na rowerze pozwoli nam nie tylko spożytkować wolny czas, ale również zagwarantuje wiele korzyści prozdrowotnych. Wszystko to sprawia, że warto dysponować własnym dwukołowcem. Otwartym zostaje jednak pytanie, jak go wybrać?

Pierwsze problemy decyzyjne mogą dopaść nas w momencie, gdy uświadomimy sobie, że rodzajów rowerów dostępnych na rynku jest naprawdę sporo. Spośród nich wymienić możemy chociażby rower miejski, górski, crossowy czy tez trekkingowy. Zupełnie osobną kategorię tworzą modele stacjonarne, o których również nie możemy zapominać.

To jednak nie koniec, ponieważ idąc dalej w przysłowiowy las, napotkamy więcej drzew, a więc różnego rodzaju trudności, które mogą wydłużyć cały proces zakupowy. Nie ma co się jednak niepotrzebnie zamartwiać. Jeżeli bowiem wiemy, czego mniej więcej chcemy i na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wszystko skończy się po naszej myśli.

Rower miejski – wybawienie od korków

Nasze rozważania zaczniemy od modeli niezwykle popularnych w dużych miastach. Cały czas budowane i rozwijane ścieżki rowerowe sprawiają, że na dwukołowcu jesteśmy w stanie pokonać naprawdę spory dystans. Jest to dobra informacja zarówno dla osób realizujących trening rowerowy, jak i dla tych, którzy chcą na rowerze dojeżdżać do pracy lub szkoły.

Czym charakteryzuje się rower miejski? Tego typu modele, zwane holenderkami, posiadają bardzo klasyczne kształty (niska rama, szerokie siodełko i kierownica pozwalająca na przyjęcie pozycji wyprostowanej), nie dysponują one zaawansowanymi przerzutkami (często nie ma ich wcale), natomiast ich koła są niewielkich lub średnich rozmiarów. Wszystko to sprawia, że doskonale sprawdzą się w miastach, na utwardzonych nawierzchniach.

Decydując się na zakup roweru miejskiego, zwróćmy uwagę właśnie na wielkość kół. Modele 20-calowe okażą się przydatne co dzień, jednak chcąc rozpędzić się do większych prędkości, będziemy musieli nieźle się namachać. Pod tym względem lepiej spisują się rowery o kołach 26- lub 28-calowych. Oczywiście znaczenie ma także obecność (lub jej brak) wspomnianych przerzutek.

Warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego została wykonana rama (najlepiej sprawdza się stal), wymiary siodełka (polecamy modele szerokie i miękkie), a także na ewentualne wyposażenie dodatkowe w postaci koszyka, dzwonka lub oświetlenia.

A może coś bardziej zaawansowanego?

Oczywiście na modelach miejskich oferta rynkowa się nie kończy. Niezwykle popularne są w naszym kraju rowery górskie, które okażą się przydatne zarówno na odpowiednio przygotowanych ścieżkach, jak i na bezdrożach. Podczas ich zakupu, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na rozmiar kół i ramy, możliwości systemu przerzutowego, a także na zastosowane hamulce.

Osoby chcące rozwijać spore prędkości na drogach asfaltowych, powinny zdecydować się na kolarki lub rowery szosowe. Nieco bardzo rozwinięte są natomiast modele crossowe i trekkingowe. Dzięki ich budowie, będziemy w stanie poruszać się po wielu zróżnicowanych drogach (zwłaszcza jeżdżąc na modelach trekkingowych).

Dość szeroką kategorię tworzą rowery turystyczne, doskonale sprawdzające się podczas rozmaitych wycieczek. W ich przypadku bardzo ważna jest solidność wykonania ramy, kół, przerzutek i hamulców. Nie warto decydować się na modele najtańsze, ponieważ są one dość awaryjne. Specyficzną grupą są także rowery elektryczne, posiadające wbudowany silnik, dzięki któremu możemy pokonać spory dystans bez pedałowania. Jeśli jednak zatęsknimy za zdrowym wysiłkiem, wystarczy uruchomić nogi (silnik zostanie wtedy automatycznie wyłączony).

Rower stacjonarny

Osobno należy opisać modele stacjonarne, nazywane po prostu treningowymi. Jak wiadomo, nie zawsze mamy możliwość smakowania przejażdżki rowerowej na świeżym powietrzu, a przecież o formę dbać trzeba.

Idealnie sprawdzą się wtedy właśnie rowery stacjonarne, z których możemy skorzystać z domu. Decydując się na ich zakup, warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Na rynko dostępne są bowiem zarówno modele przeznaczone dla amatorów, jak i bardziej rozbudowane urządzenia, pozwalające na realizację zróżnicowanego treningu.

Różnią się one między innymi systemem generowania oporu. W przypadku modeli standardowych, koło zamachowe podlega mechanicznemu hamowaniu. Ustawienia wbudowanego hamulca pozwalają określenie obciążenia. Nieco bardziej zawansowane są rowery magnetyczne, które posiadają magnezy, indukcyjne gwarantujące praktycznie bezgłośne działanie, a także elektromagnetyczne, wyposażone w silnik elektryczny (są one najbardziej rozbudowane, ale też najdroższe).

Wysokiej jakości rowery treningowe posiadają także wbudowany komputer, który pozwala nam wprowadzić konkretne ustawienia treningu (związane np. z obciążeniem), analizować uzyskiwane osiągi czy chociażby korzystać z różnych aplikacji (np. Map Google).

Jak widać, możliwości wyboru są naprawdę ogromne. Zawsze warto jednak zwrócić na szereg parametrów technicznych, które mają ogromny wpływ na użyteczność konkretnych modeli.

 

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Lifestyle,

Komentarze (0)