Co to jest złom złota i jak jest wyceniany?

Złom złota to termin, który jest często używany, ale niektórzy ludzie są zdezorientowani co on oznacza. Zobaczmy, czym jest złom złota i jak się go mierzy i wycenia.

Definicja złomu złota

Termin "złom złota" odnosi się do złota, które jest wysyłane do rafinerii w celu przetopienia i recyklingu.

Dlatego każdy przedmiot, który zawiera złoto i jest przeznaczony do ponownego przetworzenia, może być uznany za złom złota.

Na przykład, jeśli sprzedasz swoją starą biżuterię dealerowi złota, który wyśle ją do rafinerii, sprzedane przez Ciebie przedmioty zostaną kupione jako złom złota.

Jak ważony i mierzony jest złom złota?

Przy zakupie i sprzedaży, złom złota jest często ważony w uncjach trojańskich: 1 uncja trojańska jest równa 31,1 grama (1 gram = 0,032 uncji trojańskiej).

Ważną cechą złomu złota jest jego czystość, która mówi Ci, w jakim procencie dany przedmiot składa się z prawdziwego złota, a w jakim z innych metali.

Czystość mierzy się w karatach, a maksymalna zawartość złota, jaką może mieć dany przedmiot, wynosi 24 karaty, co jest liczbą karatową czystego złota.

Aby przeliczyć karaty na procenty, wystarczy podzielić liczbę karatów przez 24. Na przykład, 14-karatowy (lub 14K) pierścionek zawiera 58,3% czystego złota (14 podzielone przez 24).

Sprzedaż złomu złota

Istnieje wiele złomów złota, które mogą kupić Twoją złotą biżuterię.

Pamiętaj jednak, że żaden z nich nie zapłaci Ci tyle, ile Twoja biżuteria jest warta w sklepie - nabywcy złomu złota dbają o wartość metalu w Twoich przedmiotach, a nie o wartość ich projektu.

Jeśli oszacujesz wartość swojego złomu złota na podstawie aktualnych cen rynkowych, pamiętaj, że kupiec najprawdopodobniej zapłaci Ci mniej, niż to oszacowanie, ponieważ dilerzy starają się zarobić na odsprzedaży Twojego złota.

Miej na uwadze, że różni nabywcy złomu złota mogą oferować różne ceny za Twoją biżuterię, w zależności od tego, co z nią zrobią i komu ją odsprzedadzą. Dlatego właśnie powinieneś zbadać różne opcje i przejrzeć wiele ofert.

Ale jako zasada kciuka, większość skupów złota kupi Twoje złoto za 60% do 80% ceny rynkowej - wysokie ceny są zazwyczaj oferowane ludziom, którzy mają dużo złota do sprzedania.

Tak więc, na przykład, jeśli masz pierścionek z 14-karatowego złota, który waży 10 g (bez kamieni i nie-złotych zapięć), to w rzeczywistości masz 5,83 g czystego złota (pamiętaj, że 14K podzielone przez 24K to 58,3%).

Jeśli cena rynkowa za uncję trojańską wynosi 1200 dolarów, oznacza to, że każdy gram czystego złota sprzedaje się po 38,58 dolarów za gram (pamiętaj, że 1 uncja trojańska = 31,1 g), więc na rynku masz złoto warte około 225 dolarów (5,83 g x 38,58 dolarów).

Ponieważ jednak większość skupów złota oferuje od 60% do 80% ceny rynkowej, dostaniesz od 23,15 do 30,86$ za gram, co przekłada się na 134,96 do 179,91$ w sumie za Twój przedmiot (cena bliższa górnej granicy będzie prawdopodobnie oferowana tylko wtedy, gdy masz do sprzedania setki gramów na raz).

Załóżmy więc, że kupiec złota mówi: "Oferujemy $23 za dwt za 14-karatowe złoto". Jak możesz się zorientować, czy dobrze trafiłeś? 

Po pierwsze, oznacza to, że cena za gram wynosi $14,79 ($23/1,555 g, ponieważ 1 dwt = 1,555 g).

Ponieważ jednak jeden gram 14-karatowego złota zawiera tylko 0,583 grama czystego złota, cena za gram czystego złota wynosi w rzeczywistości 25,37 $ (14,79 $/0,583 g). Porównaj to z ceną rynkową złota za gram.

Załóżmy ponownie, że obecna cena rynkowa nadal wynosi 1200 dolarów za uncję trojańską (31,1 g), czyli 38,58 dolarów za gram. Tak więc przy cenie zakupu 25,37$ za gram złota (czystego), kupujący złoto oferuje Ci około 65% ceny rynkowej.

Czy to dobry interes? Mieści się ona w zwykłym przedziale 60% do 80% ceny rynkowej, więc powiedzmy, że jest to dobra cena.

Jest mało prawdopodobne, byś uzyskał więcej niż 70% ceny rynkowej, chyba że sprzedasz co najmniej kilkaset gramów złota. Ale jeśli sprzedajesz tylko kilka małych pierścionków lub lekki naszyjnik, większość ofert kupujących będzie w przedziale 60%-70%.

Zawsze możesz próbować negocjować, a niektórzy kupcy są rzeczywiście otwarci na negocjacje, ale ustal swój górny limit realistycznie - większość dealerów złota nie zapłaci więcej niż 80%. Ci, którzy płacą więcej, są nieliczni i zazwyczaj są to duże operacje, które często posiadają również rafinerie metali.

Wyjątkiem od tej reguły jest kupiec, który nie kupuje złotej biżuterii na złom, ale dla jej wartości jako biżuterii. Ci nabywcy zazwyczaj opierają swoje wyceny na projekcie, marce i wieku biżuterii, więc jeśli masz elementy designerskie i antyczne, możesz być w stanie uzyskać za nie lepszą cenę niż gdybyś sprzedał je jako złom.

Dowiedz się więcej na https://mennica-krakowska.pl/29-zlom-zlota.

Kategorie: Sprzedaż,

Komentarze (0)