Jak chronić lakier samochodowy?

1. Woskowanie

To podstawowa, ale słaba ochrona lakieru. Pokrycie woskiem lakieru samochodowego będzie chronić w jakieś mierze przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego i może poprawić jego przejrzystość. Zanim rozpoczniemy woskowanie należy bardzo dokładnie myć samochód, lakier poddać dokładnej dekontaminacji i dodatkowo nałożyć również celaner, by dokładniej oczyścić lakier a potem lekko go przepolerować. 

2. Powłoki ochronne

Producenci podają, że powłoka będzie miała grubość na poziomie mniej więcej od pół do jednego (μ) a więc będzie to jedna milionowa milimetra, która po aplikacji będzie łączyć się z cząsteczkami lakieru i tworzy w ten sposób bardzo trwałą powłokę. Kwarcowe powłoki są odporne w 100% na środki chemiczne i detergenty o różnym poziomie pH. Inaczej niż w przypadku wosków takich powłok nie da się usunąć w procesie mycia. Są to produkty do zabezpieczenia lakieru, które jako jedyne mogą być zmierzone co do grubości. Tworzą one odporną oraz twardą powłokę na lakierze, dużo twardą nawet od doskonałych lakierów. Niekiedy używa się do nich pojęcia powłok ceramicznych, jednak jest tam pewna różnica, mianowicie te drugie oparte zostają o dwutlenek krzemu, różnią się wyłącznie typem reakcji chemicznych, które będą zachodzić na lakierze podczas budowania warstwy ochronnej. 

powłoki ochronne

Dzięki powłokom kwarcowym i ceramicznym mamy dodatkową ochronę na lakierze, która uodparnia lakier na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, promieniowania UV czy szkodliwych naleciałości drogowych. Co najważniejsze jednak będzie można ochronić się przed porysowaniem lakieru. Produkty przygotowane są w oparciu o nanotechnologię i nie są to zwykłe woski, ale substancje, które po aplikacji będą się stawać twardym ciałem stałym. Następną zaletą powłok będzie również to, że są one dużo bardziej odporne na mycie niż zwykłe woski. Mają również większą odporność na różnorakie środki chemiczne służące do czyszczenia samochodu. Jeśli będzie się stosować odpowiedniego rodzaju szampony przygotowane pod kątem takiej powłoki będzie można ją utrzymywać w bardzo dobrym stanie przez pięć lat, co oczywiście w przypadku zwykłych wosków jest niemożliwe. Powłoki nie będą usuwane nawet pod wpływem wysokiego ciśnienia. Odporne na zimowe płyny do spryskiwaczy sprawią, że niezależnie od warunków atmosferycznych będą się dobrze sprawdzać i spełnią nasze oczekiwania. Jest to rozwiązanie, które może również służyć zabezpieczeniu felg w samochodach, które narażone są w sposób szczególny na zabrudzenia.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: Powłoki ceramiczne - więcej >>

Kategorie: Lifestyle,

Komentarze (0)