Dwa najlepsze sposoby na finansowanie zakupu samochodu

Wymarzone auto w garażu, będzie okupione długimi poszukiwaniami i wyborem sposobu finansowania. Rzadko kiedy kupujemy auto za gotówkę. Najczęściej mamy auta używane średniej klasy między 10 a 30 tysięcy złotych. Jednak gdy chcemy auto prosto z salonu to wtedy o gotówkę może być trudno. Jakie więc mamy opcje, jak chodzi o finansowanie nowego auta? Które będzie bardziej korzystne?

Jak funkcjonuje leasing?

To odpłatne użytkowanie przedmiotu leasingu w tym przypadku samochodu przez osobę zwaną leasingobiorcą. Umowa będzie zawarta na określony czas i zawiera konkretne warunki użytkowania. Jeśli leasingobiorcą będzie firma można mówić o leasingu operacyjnym i finansowym. Różnią się one między innymi różnym sposobem liczenia kosztów. W leasingu operacyjnym koszt amortyzacji odlicza właściciel w finansowym będzie można wpisać auto do majątku i dzięki temu liczyć amortyzację jak również odsetki od raty. Zwykle dla firm lepiej opłaca się leasing operacyjny, ponieważ nie trzeba opłacić całego VAT-u od razu, ale potem w poszczególnych ratach.

Leasing nie tylko w firmie

Jeszcze nie tak dawno leasing był wyłącznie dla firm, obecnie mogą z niego korzystać osoby fizyczne, które nie posiadają działalności gospodarczej. Leasing konsumencki będzie dostępny, gdyż udzielany będzie nie tylko przez banki ale także przez firmy leasingowe, które inaczej niż banki nie będą aż tak restrykcyjne, jak chodzi o badanie dochodu klientów. Często brak zgody na kredyt nie będzie oznaczać braku zgody na leasing. Do zalet leasingu konsumenckiego, gdy przedmiotem umowy będzie pojazd należy również mniej formalności. Np. rejestracją auta zajmuje się firma leasingowa. Ona także będzie miała większe pole do negocjacji cenowych z producentem i będzie mogła dawać lepszą cenę samochodu niż konsument prywatny.

Kredyt na samochód

Sfinansowanie zakupu samochodu w postaci kredytu obecnie jest najbardziej popularną opcją pośród prywatnych konsumentów. Coraz więcej właścicieli pojazdów dochodzi do wniosku, że zakup za gotówkę jest to niepotrzebne zamrażanie pieniędzy, które można byłoby inaczej nieco pożytkować. Tak naprawdę kredyt do wzięcia wymaga tylko zdolności kredytowej. Obecne oferty bankowe można dopasować do swoich potrzeb między innymi jeśli chodzi o ilość i wielkość rat, tak że nie zakłóci się płynności finansowej. Dobrze dobrany kredyt na samochód nie musi stać się dla nas bardzo dużym obciążeniem.

Gdzie po kredyt lub leasing?

Oczywiście po kredyt idziemy do banku. jeśli chodzi o leasing udzielają go banki,ale także inne instytucje finansowe i firmy, które oferują wyłącznie leasing. Jednak jeśli kupujemy nowe auto warto będzie sprawdzić ofertę przygotowaną przez dilera samochodowego. Praktycznie większość takich firm ma obecnie usługi finansowe. W zależności od producenta mogą się różnić warunki do uzyskania kredytu czy leasingu. W pakiecie możliwe, że będzie można także finansować również ubezpieczenia dla samochodu.

Kategorie: Biznes,

Komentarze (0)