Ubezpieczenie OC przy sprzedaży lub kupnie samochodu

Co się dzieje z ubezpieczeniem OC po sprzedaży samochodu? Czy istnieje możliwość przedłużenia polisy? Oto krótki poradnik, który krok po kroku przeprowadzi przez kwestie formalne.

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Zgodnie z polskim prawem samochód sprzedawany jest wraz z polisą OC. Nowy właściciel może zachować obowiązującą polisę lub zdecydować się na podpisanie umowy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Kupujący a polisa OC

Jeśli kupujesz auto, które posiada ważną polisę OC, możesz pozostać przy aktualnym ubezpieczeniu lub zdecydować się na wypowiedzenie umowy OC i podpisanie jej  z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli zdecydujesz się na kontynuację polisy, warto skontaktować się z ubezpieczycielem, by sprawdzić, czy poprzedni właściciel pojazdu opłacił wszystkie raty za ubezpieczenie. Jeśli okaże się, że składka (lub jej część) nie została opłacona, to osoba sprzedająca samochód ma obowiązek opłacenia składki za okres ochrony do dnia sprzedaży pojazdu. Za okres ochronny po spisaniu umowy kupna-sprzedaży ratę powinien opłacić nabywca samochodu.

Uwaga: przejęte od poprzedniego właściciela ubezpieczenie OC nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok.

Pamiętaj, że towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać ponownej kalkulacji ceny polisy. Jeśli poprzedni właściciel auta posiadał wysokie zniżki, a nowy jest młodym i niedoświadczonym kierowcą, cena ubezpieczenia może znacząco poszybować w górę. W takiej sytuacji zawarcie umowy z innym towarzystwem ubezpieczeniowym może okazać się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Jeśli jako kupujący zdecydujesz się na zmianę polisy, masz obowiązek wypowiedzenia aktualnie obowiązującego ubezpieczenia. Powinieneś zrobić to na piśmie. Wypowiedzenie musi dotrzeć do zakładu ubezpieczeń najpóźniej 30 dnia od daty sprzedaży pojazdu.

Obowiązki sprzedającego auto

Jeśli sprzedałeś swoje auto, musisz poinformować o tym fakcie swojego ubezpieczyciela.

W najgorszym przypadku ubezpieczenie zostanie automatycznie przedłużone na kolejny rok, a Ty będziesz zobowiązany do uregulowania składki ubezpieczeniowej za samochód, którego nie posiadasz. Wyjaśnienie takiego stanu rzeczy bywa kłopotliwe i czasochłonne.

Na zawiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży auta oraz nowych danych właściciela polisy masz dokładnie 14 dni od daty podpisania umowy.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Aby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, należy:

- pobrać, wydrukować i uzupełnić dokument wypowiedzenia;

- wypełniony dokument dostarczyć do ubezpieczyciela pocztą, mailem lub pójść osobiście do placówki.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie honorują wypowiedzenia umowy drogą mailową. Może więc się zdarzyć, że kierowca przekonany, że wypowiedział umowę, po kilku miesiącach otrzyma wezwanie do zapłaty zaległej składki. Zanim wypowiesz umowę ubezpieczenia OC, koniecznie sprawdź warunki swojego ubezpieczyciela.

Zwrot składki dla sprzedającego

Kiedy sprzedający auto dokona wypowiedzenia umowy OC, zakład ubezpieczeń rozlicza się z nim zwracając mu składkę za niewykorzystany okres. Warto wiedzieć, że zwrot składki przysługuje jedynie wtedy, gdy zakład ubezpieczeń nie wypłacił lub nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania za szkody objęte tą polisą.

Materiał partnera

Kategorie: Prawo i podatki,

Komentarze (0)