Jaka spawarka do 1000 złotych?
Spawarka to niezwykle użyteczne narzędzie, które z pewnością przyda się każdemu wielbicielowi majsterkowania. Czy jednak mając ograniczony budżet w wysokości 1000 złotych, jesteśmy w stanie kupić dobrej jakości urządzenie?
Jaki rodzaj spawarki wybrać?
Decydując się na kupo spawarki, w pierwszej kolejności musimy zdecydować się na jeden z poniższych rodzajów:
- spawarka inwertorowa – ma nieduże rozmiary i niewiele waży. Charakteryzuje się skomplikowaną budową, przez co konieczne jest jej naprawianie w wyspecjalizowanych serwisach. Odznacza się jednak wysoką sprawnością, zużywa niewiele prądu oraz toleruje spadki napięć. Z powyższych względów spawarka inwertorowa jest polecana fachowcom i osobom szukającym pewnego sprzętu dobrej jakości,
- spawarka transformatorowa – jej zaletą jest niska cena. Sprzęt ten ma prostą budowę, co jednak nie jest jego atutem, gdyż prowadzi to do ograniczonej stabilności pracy i wysokiego poboru prądu. Jakość spawania w tym wypadku tak naprawdę zależy od rodzaju elektrod. Polecane są one amatorom i nadają się przede wszystkim do okazjonalnych prac.
Jeżeli zdecydowaliśmy się, która ze spawarek – inwertorowa czy też transformatorowa – jest dla nas optymalnym wyborem, warto zwrócić uwagę na typ spawarki. Na rynku wyróżniamy:
- spawarki MIG-MAG – to tak zwany migomaty, w przypadku których do spawania wykorzystuje się osłonę gazu. Jest dobrym rozwiązaniem podczas spawania grubszego aluminium oraz metali różnego rodzaju. Daje wystarczającą jakość spoiny, zwłaszcza do użytku domowego,
- spawarki MMA – tutaj proces spalania jest możliwy dzięki elektrodzie otulonej. Sprzęt tego typu jest szczególnie polecany w miejscach o utrudnionym dostępie. Warto wiedzieć, iż urządzenia inwertorowe typu MMA mają dodatkowe funkcje zwiększające sprawność sprzętu,
- spawarki TIG – do spawania wykorzystuję elektrodę nietopliwą, a uzyskana spoina ma wysoką jakość. Wszystkie spawarki tego typu dają możliwość przełączenia się na tryb pracy MMA, przez co urządzenia te należą do najdroższych na rynku.
Decydując się na spawarkę, warto zwrócić uwagę także na jej podstawowe parametry techniczne, w tym:
- amperaż – dobiera się go do jakości instalacji elektrycznej oraz intensywności prac. Co więcej, im grubsze elementy chcemy spawać, tym konieczny jest większy amperaż urządzenia. Wpływa on również na moc urządzenia. Na rynku dostępne są spawarki charakteryzujące się małą mocą. Te do 250 A pozwalają na spawanie cienkich elementów, zaś te powyżej 250 A stanowią urządzenia profesjonalne,
- sprawność (cykl pracy) – minimalny cykl pracy powinien wynosić 35% i zwykle osiągają go spawarki z segmentu półprofesjonalnych. Jeżeli producent nie podał w specyfikacji informacji dotyczącej sprawności urządzenia, lepiej go nie kupować,
- zasilanie – spawarki zasila się prądem 230 lub 400 V. Na rynku dostępne są również urządzenia międzyfazowe, które umożliwiają przełączenie między fazami.
Wybierając spawarkę, warto zwrócić uwagę także na jej wagę. Jest to szczególnie ważne, jeżeli ze sprzętem pracujemy na wysokości lub niedogodnych miejscach. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się sprzęt wyposażony w wyświetlacz, który pokazuje aktualne natężenie prądu spawania.
1000 złotych to budżet, który pozwala nam na zakup spawarki, która sprawdzi się głównie w przydomowym warsztacie, a także podczas prac półprofesjonalnych. Zwykle oferują one możliwość łatwego i precyzyjnego regulowania prądu spawania i wyświetlają jego wartość na wyświetlaczu. Wyposażone są również w wentylator, których chroni sprzęt przed przegrzaniem.
Podczas spawania należy pamiętać o bezpieczeństwie. Konieczna jest przyłbica spawalnicza, która zabezpieczy nasz wzrok i twarz przed iskrami i szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego. Koniecznie miejmy ją pod ręką, przystępując do spawania.
Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem w wysokości 1000 złotych, musimy liczyć się z tym, iż nie kupimy profesjonalnego urządzenia. Na rynku nie brak jednak dobrych spawarek w tym segmencie cenowym. Zwykle jednak nadają się one głównie do użytku domowego.
Materiał zewnętrzny
Zostaw komentarz