Kredyt obrotowy czy linia kredytowa w rachunku?
Prowadzenie działalności wiąże się z wieloma wydatkami. Chcąc osiągnąć założone cele biznesowe, nie można stać w miejscu. Firma musi się rozwijać, potrzebując do tego celu środków finansowych. Jeśli zastanawiasz się, skąd je pozyskać, rozważ dwa najpopularniejsze rozwiązania: kredyt obrotowy lub linię kredytową w rachunku. Która opcja jest korzystniejsza?
Zarówno kredyt obrotowy, jak i linia kredytowa w rachunku to rozwiązania posiadające wady i zalety. Zróżnicowany ich charakter sprawia, że każdy przedsiębiorca może wybrać opcję dostosowaną do jego wymagań.
Kredyt obrotowy
Kredyt obrotowy powstał z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą pozyskać środki na dowolny cel, np. regulowanie bieżących należności wynikających z faktur, wydatki związane z rozwijaniem firmy, np. zakupem nowych urządzeń, wyposażenia, itp. Przyznawany jest wyłącznie tym przedsiębiorstwom, które działają na rynku co najmniej kilka miesięcy. Maksymalna kwota kredytu uzależniona jest od zdolności kredytowej.
Wiele banków oferuje kredyty dla firm, np. Obrotomierz. To oferta dedykowana przedsiębiorcom, którzy nie chcą tracić czasu na czekanie w kolejkach i dopełnianie formalności. Obrotomierz pozwala uzyskać nawet do 300 000 zł z przeznaczeniem na dowolny cel, w tym na rozwijanie przedsiębiorstwa. By go uzyskać, wystarczy złożyć wniosek online i dołączyć historię z kont firmowych z ostatnich sześciu miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej, pieniądze trafiają do wnioskującego nawet w ciągu jednego dnia.
Linia kredytowa w rachunku
Linia kredytowa w rachunku to nic innego jak kredyt odnawialny. Bank, w ramach zdolności kredytowej, przyznaje firmie maksymalną kwotę kredytu. Przedsiębiorca, w zależności od potrzeb, może dysponować środkami, przeznaczając je na dowolny cel. W przeciwieństwie do kredytu obrotowego, nie trzeba wydawać wszystkich pieniędzy. Możesz więc dobierać środki i zwracać je w zależności od potrzeb. Odsetki liczone są przy tym wyłącznie od pożyczonej kwoty, a nie od całości limitu.
Często linia kredytowa w banku jest niższa w porównaniu z maksymalną kwotą kredytu obrotowego. Jeżeli więc poszukujesz rozwiązania dającego dostęp do większych środków, kredyty odnawialny nie będzie dobrą opcją.
Zanim wybierzesz kredyt, porównaj oferty
Załóżmy, że masz już za sobą wybór rodzaju kredytu. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny produkt porównaj dostępne oferty. Weź pod uwagę wiele czynników, nie tylko kwestie związane z oprocentowaniem. Uwzględnij m.in. dodatkowe prowizje, maksymalną kwotę kredytu, okres kredytowania, konieczność zakładania rachunku firmowego, formalności, dostęp do dodatkowych udogodnień. Jeśli dobrze przeanalizujesz dostępne oferty, z pewnością znajdziesz kredyt maksymalnie dostosowany do twoich potrzeb i oczekiwań. Kredyt, który pozwoli twojej firmie rozwinąć skrzydła, a tobie - stać się przedsiębiorcą o ugruntowanej pozycji na rynku.
Materiał partnera zewnętrznego
Zostaw komentarz