Snapchat w oczekiwaniu na debiut giełdowy

snapchat debiut giełdowy

Debiut komunikatora internetowego budzi duże emocje wśród inwestorów. Szacuje się, że Snapchat może być warty nawet 10 mld dolarów, a to więcej niż PKN Orlen (!).Warto zaznaczyć, że władze firmy odrzuciły już sporo atrakcyjnych ofert opiewających na miliardy dolarów między innymi od takich gigantów jak Facebook czy Google. Jest to doskonały dowód na to, że eksperci branży internetowej widzą ogromny potencjał aplikacji.

Czym jest Snapchat?
W dużym uproszczeniu jest to internetowy komunikator w którym wykorzystuje się zdjęcia oraz krótkie nagrania wideo zamiast tekstu. Snapchat w ciągu kilku ostatnich lat zdobył olbrzymią popularność, głównie wśród młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych.

To co szczególnie wyróżnia Snapchat od innych komunikatorów oprócz formy kontaktu to ograniczenie czasowe w którym fotografia lub film można obejrzeć. Nadawca określa czas od jednej do dziesięciu sekund i po tym czasie "wiadomość" jest automatycznie usuwana, według obietnic twórców również z serwera firmy.

Komunikator stworzyła grupa studentów z Uniwersytetu Stanforda w 2011 roku pod nazwą Picaboo. Twórcy jednak mocno pracowali nad rozwojem aplikacji i po nowych zmianach wystartowali ponownie, tym razem z obecną nazwą Snapchat.

Droga na giełdę
Według nieoficjalnych informacji przypuszcza się, że debiut Snapchata nastąpi jeszcze w grudniu. W ostatnich miesiącu było głośno o firmie za sprawą przejęcia przez Snapchat aplikację Looksery za 150 milionów dolarów, która używa technologii rozpoznawania twarzy. Dodatkowo firma odrzuciła ofertę kupna od Facebooka na kwotę 3 miliardów dolarów.

Jak wyglądają statystyki Snapchata? Twórcy komunikatora wskazali, że w 2014 roku użytkownicy wymieniali między sobą 700 mln wiadomości dziennie. Z aplikacji korzysta już ponad 100 mln użytkowników i liczba ta wciąż rośnie.

Według ekspertów Snapchat stanie się jednym z głównych narzędzi dotarcia do najmłodszych klientów. Tworzą oni nową generację odbiorców, którzy używają tylko zasoby internetu, a nie oglądają telewizji i nie czytają gazet.
Inwestorzy z wypiekami na twarzy czekają na debiut Snapchata na nowojorskiej giełdzie. W Polsce akcje spółki będą dostępne już w pierwszy dzień notowań na platformach transakcyjnych kilku podmiotów takich jak Saxo Bank czy SkyFX.

Źródło:biznes.newseria.pl

Kategorie: Giełda,

Komentarze (0)