Afera Panama Papers, czyli jak działają raje podatkowe

jak działają raje podatkoweObniżenie wysokości podatku dochodowego jest na pierwszy rzut oka głównym zadaniem rajów podatkowych. W praktyce jednak takie miejsca wykorzystywane są również do innych celów – przede wszystkim ukrywania swojego majątku przed władzą własnego kraju. Według danych zebranych przez ONZ, urzędy skarbowe z całego świata rocznie tracą nawet 200 miliardów dolarów z powodu ucieczki majątków do rajów podatkowych. 

Przeniesienie majątku danej firmy do takiego miejsca jest procesem znacznie bardziej skomplikowanym niż może się wydawać na pierwszy rzut oka, ale w gruncie rzeczy cel takich działań jest tylko jeden – usprawnienie działalności swojego przedsiębiorstwa. Wymaga to co prawda sprawnego poruszania się w zawiłych przepisach i prawach, ale dzięki temu można znacznie zmniejszyć wysokość płaconego przez siebie podatku dochodowego.

Takie działania są najbardziej opłacalne dla wielkich korporacji prowadzących ogólnoświatowe operacje, które liczą swoje zyski w milionach dolarów. Oczywiście, mało która korporacja o tak dużych zyskach działa w poza zachodnią częścią świata – firmy takie pochodzą głównie z Europy, Kanady, Australii i Stanów Zjednoczonych. Kraje te są oczywiście najlepiej rozwinięte, ale jednocześnie posiadają zwykle bardzo szczelne i dość rygorystyczne systemy podatkowe. Wydają również sporo pieniędzy na rzeczy takie jak administracja czy wojsko, przez co muszą narzucać – zwłaszcza przedsiębiorcom – dość wysokie stawki podatku dochodowego. Trudno zatem dziwić się temu, że tak wiele dużych korporacji ucieka przed takimi systemami. Na przykład, wielkie przedsiębiorstwo w Niemczech które wypracowało zysk na poziomie 100 mln euro musi oddać 30 mln fiskusowi. Wystarczy przeniesienie się do raju podatkowego, aby odprowadzać nieporównywalnie wręcz mniejszą część swoich dochodów.

W niektórych krajach świata stawki podatku dochodowego utrzymywane są na minimalnym, często czysto symbolicznym poziomie. Aby móc tam rozliczać się z fiskusem i prowadzić działalność w innych regionach, wystarczy założenie tam spółki lub specjalnego funduszu inwestycyjnego. W niektórych przypadkach nie kosztuje to więcej, niż kilkaset dolarów. Wszystko zależy oczywiście od konkretnej sytuacji. Nie zawsze możliwe jest przeniesienie całości swojego majątku do raju podatkowego. Wiele firm robi jednak wszystko co tylko możliwe, aby pod władzą tamtejszego urzędu skarbowego znalazła się jak największa część ich działalności.

Jednym z najbardziej znanych przykładów firmy która prowadzi działalność o zasięgu globalnym i rozlicza się w kraju o niskich podatkach jest Google. Internetowy gigant generuje roczne zyski na poziomie kilkunastu miliardów dolarów, z czego odprowadza jedynie kilka milionów podatku dochodowego – wszystko dzięki temu, że zarejestrowany jest w Irlandii. Zarejestrowanie działalności w raju podatkowym nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Znana firma Amazon zarejestrowana jest w Niemczech, ale dzięki umiejętnemu wykorzystywaniu wszystkich luk prawnych płaci znacznie niższe podatki, niż wynikałoby to z jej przychodów. Z podobnych praktyk nie zawsze korzystały tak łatwo wszystkie firmy. Jeszcze stosunkowo niedawno były one dostępne jedynie dla wąskiej grupy "wybranych", wielkich przedsiębiorstw będących prawdziwymi gigantami w swojej branży. W ciągu ostatnich lat znacznie się to jednak zmieniło, bowiem z możliwości rajów podatkowych zaczęły korzystać również znacznie mniejsze firmy z całego świata. Na rynku pojawiły się nawet specjalne firmy zatrudniające doskonałych doradców podatkowych, które oferują profesjonalną pomoc w przenoszeniu swojego majątku do poszczególnych krajów z przyjaznym systemem podatkowym. 

lista rajów podatkowychWedług specjalistów działających w Polsce, skorzystanie z takich usług staje się opłacalne już przy rocznym dochodzie na poziomie miliona złotych – wbrew pozorom, taki dochód osiągają nawet średniej wielkości firmy. Istnieje wiele krajów, które są szczególnie popularne wśród polskich przedsiębiorców. Przez długi czas do głównych kierunków takiej ucieczki należała Holandia i Cypr, w pewnym momencie bardzo dużym zainteresowaniem zaczęła cieszyć się też Słowacja. Dziś coraz więcej ludzi przenosi swoje firmy do... Libanu. Obniżenie podatków to jednak tylko jedna z korzyści wynikających z przeniesienia się do raju podatkowego. Niemniej istotną możliwością jest tu ukrycie swojego majątku zarówno przed władzą własnego kraju, jak i opinią publiczną. Często korzystają z tego zatem politycy, którym niekoniecznie zależy na podawaniu do szerszej informacji swojego prawdziwego stanu posiadania. W kwestii takiego bezpieczeństwa przez bardzo długi czas światowym liderem była Szwajcaria, która pod tym względem cieszyła się popularnością wśród wielu dyktatorów i czołowych działaczy komunistycznych. Z czasem jednak pojawiła się dla niej poważna konkurencja w postaci krajów z regionu Morza Karaibskiego. Jedną z najpopularniejszych metod jest rejestrowanie w raju podatkowym całego – nierzadko bardzo długiego – łańcuszka spółek i funduszy inwestycyjnych, które z pozoru są bardzo luźno ze sobą powiązane. Stworzenie takiego labiryntu jednostek prawnych często praktycznie uniemożliwia dotarcie do prawdziwego właściciela majątku.

Kategorie: Wiadomości,

Komentarze (0)