Najpopularniejsze aplikacje na telefon

Najpopularniesze aplikacje na telefonCzy możemy sobie jeszcze wyobrazić codzienne życie bez smartfonów? Z pewnością byłoby nam bardzo ciężko, tym bardziej, że wraz z ich zaawansowaniem, coraz popularniejsze stały się również aplikacje mobilne. Czy są jednak takie, z których korzystamy najczęściej? Zdecydowanie tak, a to które z nich cenimy sobie najbardziej próbowała rozstrzygnąć firma Transition Technologies.

Tak naprawdę wystarczy przejrzeć kilka najważniejszych raportów, aby przekonać się jak rynek mobilny rośnie w siłę. Według informacji zawartych w raporcie MEC Mobile Report 2015, około 80 procent internautów korzysta ze smartfonów, a połowa spośród nich do łączenia się z Internetem używa tabletów. Natomiast 7 procent osób zadeklarowało, że ma w swoim posiadaniu urządzenie „wearables”. Inny raport – Polska.Jest.Mobi 2015 – wskazuje z kolei, iż statystycznie 6 na 10 Polaków korzysta ze smartfonów, a co piąta osoba ma już tablet. 

Smartfony nie służą nam jednak wyłącznie do dzwonienia, pisania wiadomości tekstowych czy korzystania z Internetu. Obecnie coraz chętniej korzystamy również z aplikacji mobilnych, które w bardzo szybkim tempie zdobywają naszą przychylność. Z analiz przeprowadzonych przez ING Bank Śląski wynika, że z aplikacji mobilnych korzysta około 24 procent mężczyzn i 14 procent kobiet. Które z nich są jednak najpopularniejsze? 1. Przeglądarki internetowe Odwołując się do danych zebranych przez ING Bank Śląski, okazuje się, że z przeglądarek internetowych korzysta obecnie około 64 procent Polaków, z których większość stanowią młodzi ludzie między 15 a 21 rokiem życia. Według Adama Bancarewicza, specjalisty z firmy Transition Technologies, w związku ze wzrostem wydajności naszych smartfonów przeglądarki internetowe są chętniej wykorzystywane przez ich użytkowników. Pozwalają one na szybkie przeglądnięcie stron internetowych niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, a dodatkowo możemy korzystać z zaawansowanych funkcji Internetu i inteligentnych asystentów, będących częścią używanego systemu operacyjnego. Chodzi tu chociażby o Google Now w Androidzie albo Siri w iOS.

Firma analityczna Flurry, która jest specjalistą jeśli chodzi o rynek mobilny, wskazuje natomiast na ciekawy trend. Okazuje się bowiem, że tylko 10 procent naszego czasu podczas korzystania z urządzeń mobilnych przeznaczamy na przeglądanie stron internetowych. Pozostałe 90 procent wykorzystujemy natomiast na obsługę aplikacji mobilnych. 2. Komunikatory oraz aplikacje społecznościowe Aplikacje mobilne mogą nam służyć również do komunikowania się z innymi użytkownikami. Bezsprzecznie prym w tym momencie wiedzie Facebook, ale tuż za nim plasuje się na przykład Twitter, Skype czy Instagram. W ostatnim czasie, prawdziwą furorę zdaje się także robić Snapchat oraz WhatsApp i Messenger, z którego korzysta około 200 milionów osób.

najpopularniejsze aplikacje na telefonRozrywka Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z grami, które są niezwykle atrakcyjnym produktem dla użytkowników. W gry na urządzeniach mobilnych gra szacunkowo około półtora miliarda osób na całym świecie i co najważniejsze liczba ta nie przestaje rosnąć. Rynek gier mobilnych nie jest jednak najłatwiejszy, a to za sprawą niemałej konkurencji. W Polsce ten sektor wciąż jest rozwijany i zgodnie ze światową tendencją liczba osób zainteresowanych takim rodzajem mobilnej rozrywki stale wzrasta. A to rzecz jasna zachęca twórców aplikacji do działania. 4. Mapy, lokalizowanie i nawigowanie Polacy wręcz pokochali aplikacje mobilne, które zostały stworzone w celu nawigowania czy też geolokalizacji. Nie ma się zresztą czemu dziwić, gdyż korzystając z takiego ułatwienia, bez żadnego problemu znajdziemy określoną restaurację albo firmę. Niezwykle popularna jest także aplikacja Google Maps, która poprowadzi nas do wyznaczonego punktu. Aplikacje umożliwiające geolokalizację to także narzędzie, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie swojego bezpieczeństwa w górach. Darmowa aplikacja „Pomoc w Górach”, bazująca na możliwości geolokalizacji, może znacząco skrócić czas potrzebny na znalezienie osoby poszkodowanej i udzielenie jej pomocy.

Polacy nie są szczególnie ufni, jeżeli chodzi o możliwość zarządzania swoim kontem bankowym przy pomocy aplikacji mobilnych. W porównaniu z USA, gdzie z takich narzędzi korzysta 32 procent użytkowników smartfonów oraz z Czechami, gdzie pułap ten wynosi 36 procent, Polska wciąż pozostaje w tyle z 12 procentami osób korzystających z bankowości mobilnej. Sytuacja ta jednak stale się zmienia, gdyż klienci banków zauważają zalety korzystania z takich właśnie aplikacji mobilnych. Przede wszystkim chodzi tutaj o możliwość dostępu do konta 24 godziny na dobę, bez względu na to gdzie się znajdujemy. Aplikacje mobilne są w tej chwili niemalże rozchwytywane przez osoby korzystające ze smartfonów, dlatego coraz więcej firm na całym świecie zajmuje się tworzeniem ich kolejnych, ulepszonych wersji. Oczywiście opracowywanie takich narzędzi oparte jest o potrzeby poszczególnych grup użytkowników, co sprawia, że niemal natychmiast stają się popularne. Warto jednak zastanowić się co w przyszłości może zastąpić aplikacje mobilne.

Kategorie: Wiadomości,

Komentarze (0)