Polacy w finałach Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

Konkurs młodzi naukowcy polskaPolska edycja 28. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE, która z ramienia Komisji Europejskiej organizowana jest przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, dobiegła końcu, w związku z czym znane są już nazwiska jego laureatów. Podczas ogłaszania wyników w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie okazało się, że równorzędne pierwsze nagrody zdobyły aż trzy osoby, którymi są Jadwiga Czyżewska, Maciej Mańka oraz Igor Kaczmarczyk. To jednak z pewnością nie koniec ich sukcesów, gdyż wspomniani laureaci już we wrześniu wyjadą do Brukseli, gdzie będą reprezentować nasz kraj w międzynarodowych finałach EUCYS. 

Co wiemy o laureatach oraz ich pracach? Laureaci pierwszych miejsc, którzy otrzymali po 6 tysięcy złotych, wykazali się niezwykłą innowacyjnością i zachwycili jurorów. Projekt Jadwigi Czyżewskiej, pochodzącej z Warszawy, dotyczył niezwykle interesującego problemu matematycznego i nosił tytuł „Kolorowanie płaszczyzny, prostych i okręgów”. Z kolei Igor Kaczmarczyk zaprezentował projekt o nazwie „Amber Drug. Badanie wpływu ekstraktów z żywic kopalnych i subfosylnych oraz kwasu 1,4-butanoidowego na wybrane mikroorganizmy”. W swojej pracy pokazał on, iż substancje czynne, które jesteśmy w stanie uzyskiwać z bursztynu, mogłyby być niezwykle pomocne w walce z takimi chorobotwórczymi bakteriami, jak chociażby gronkowiec złocisty. Co jednak najważniejsze substancje te nie mają szkodliwego wpływu na bakterie jelitowe, jak na przykład E. Coli.

Praca ostatniego z laureatów, którym był pochodzący z Chorzowa Maciej Mańka, nosiła natomiast tytuł „Urządzenia do produkcji płuca-na-chipie”. Dowiadujemy się z niej, iż autorowi udało się stworzyć taką metodę wytwarzania modelu pęcherzyka płucnego, która jest nie tylko znacznie tańsza od tych stosowanych dotychczas, ale także znacznie łatwiejsza. Oznacza to, iż dzięki zastosowaniu tej metody możliwe staje się prowadzenie eksperymentów naukowych oraz niezwykle istotnych testów klinicznych, które umożliwiają dobranie właściwego leczenia, w przypadku pacjentów chorujących na raka płuc.

Nie tylko pierwsze miejsca W konkursie wyłoniono również taką samą liczbę równorzędnych miejsc drugich. W tym przypadku, nagrody w wysokości 4 tysięcy złotych powędrowały do Tomasza Przybyłowskiego z Florianowa oraz Anny Lewandowskiej i Damiana Pikora z Warszawy.

Projekt przedstawiony przez Tomasza Przybyłowskiego dotyczył właściwości trójkątów. Ta bardzo ciekawa praca to duży wkład w matematykę, ale ma ona również nieco bardziej praktyczne zastosowanie. Jego wnioski będą miały bowiem wpływ na stworzenie nowych, bardziej oryginalnych wzorów płytek podłogowych czy parkietów. Damian Pikor natomiast swoją pracą przyczyni się do uratowania wielu lasów sosnowych, które są wyniszczane przez grzyba. Okazuje się, że można z nim bowiem skutecznie walczyć poprzez zmianę pH gleby. Z kolei Anna Lewandowska, która zdobyła dodatkową nagrodę za najlepszą pracę z dziedziny biotechnologii i medycyny, zajęła się wpływem wybranych wód mineralnych, herbat, napojów energetyzujących i izotonicznych, soków, słodzików, a także jonów strontu i selenu, na erozję szkliwa. Z jej badań wynika, że najbardziej szkodliwe są herbatki z hibiskusa oraz wody smakowe. Miejsce trzecie oraz nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych zdobyli natomiast: - Krzysztof Zamarski z Krakowa, który oddał pracę na temat ciągów komplementarnych - Jakub Morawski z Bielska-Białej, który stworzył mapę rozmieszczenia obłoków wodoru w Drodze Mlecznej - Bartłomiej Bekier z Łodzi, za hydrożelowy opatrunek uwalniający leki oraz zmieniający kolor, gdy nadchodzi czas jego zmiany Nagrody pieniężne to jednak nie wszystko, gdyż wszyscy laureaci mogą także uzyskać indeks wyższych uczelni w Polsce na dowolnym kierunku studiów.

Pierwsza edycja konkursu EUCYS odbyła się w 1989 roku. Międzynarodowe finały to rywalizacja pomiędzy laureatami konkursów krajowych, a każdy kraj ma prawo zgłosić maksymalnie trzy prace, które mogą mieć nie więcej niż trzech autorów. Tematyka prac zgłaszanych do finałów EUCYS to nauki ścisłe, przyrodnicze, technika oraz nauki społeczne i ekonomiczne. W konkursie, oprócz przedstawicieli państw europejskich, udział biorą także Amerykanie i Chińczycy.

Finał prac młodych naukowców UEPolska uczestniczy w EUCYS od 21 lat i może pochwalić się sporymi sukcesami. Pod względem zdobytych nagród, nasz kraj wyprzedzają jedynie Niemcy, a należy pamiętać, że w konkursie bierze udział kilkadziesiąt krajów. Tegoroczna, polska edycja konkursu odbywała się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA, którego patronem medialnym był serwis PAP – Nauka. Podczas tego wydarzenia, zorganizowano również finał innego konkursu pod tytułem „Fizyczne Ścieżki”, którego grupą docelową byli uczniowie gimnazjów, liceów oraz techników. Laureatami konkursu w kategorii „praca naukowa” zostali Michał Biały oraz Maciej Janus, którzy zaprezentowali pracę zatytułowaną „Jak fizyk i matematyk mogą pomóc budowniczym autostrad?”. Nagroda w kategorii „pokaz zjawiska fizycznego” przypadła natomiast Marcinowi Wachowiakowi, który przedstawił projekt „Głośnik plazmowy”. Najlepszym esejem o fizyce okazała się z kolei praca Marty Wróbel.

Kategorie: Wiadomości,

Komentarze (0)